Regióny

R. Raši považuje vyjadrenia splnomocnenca P. Polláka za zavádzajúce

TASR, 8. januára 2016 14:27

Primátor Raši tvrdí, že Polláka upozornil na situáciu v danej lokalite a vyzval ho, aby poslal svoj návrh vhodnej formy bývania.

Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák dnes vyzval mesto Košice a mestskú časť Lunik IX, aby začali riešiť situáciu s Rómami. K tomuto kroku pristúpil po nedávnom úmrtí dvoch detí na Luníku IX a v osade Mašličkovo. Na snímke vľavo Marcel Šaňa, starosta Mestskej časti Luník IX, vpravo Peter Pollák, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity. Vpravo v pozadí je sídlisko Luník IX. Košice, 7. januára 2016. Foto: TASR/Milan Kapusta
Košice 8. januára (TASR) – Košický primátor Richard Raši považuje štvrtkové (7.1.) vyjadrenia splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka na adresu mesta za zavádzajúce. Ten kritizoval postoj mesta po návšteve sídliska Lunik IX a lokality Mašličkovo, kde (1.1. a 3.1.) zomreli dve deti.

„Mesto Košice bolo oprávneným žiadateľom na podporu projektov v bývalom programovom období v rámci Lokálnych stratégií komplexného prístupu. Mesto nepredkladalo projekty a nevyužilo všetky existujúce možnosti dostatočne. Nevyužili finančné zdroje na zvyšovanie zamestnanosti a na podporu technológií, v rámci ktorých by sa zamestnali Rómovia. Nepožiadali o finančné zdroje na výstavbu nájomných bytov nižšieho štandardu zo Štátneho fondu rozvoja bývania,“ uviedol vo štvrtok na novinárskom brífingu vládny splnomocnenec Peter Pollák.Primátor Raši tvrdí, že Polláka upozornil na situáciu v danej lokalite a vyzval ho, aby poslal svoj návrh vhodnej formy bývania. Raši tvrdí, že odpoveď od úradu dostali, ale nebola tam zmienka o možnosti poskytnutia dotácie napríklad na zakúpenie unimobuniek. „Pýtam sa, kde bola v máji 2015, keď som zaslal moju prosbu pánovi splnomocnencovi Pollákovi o súčinnosť pri riešení hrozivej situácie v lokalite Mašličkovo, jeho ochota poskytnúť pomoc? Bolo potrebné čakať na tragédiu dvoch maloletých detí a následne „veľkoryso“, pred médiami takúto pomoc ponúknuť? Čo sa týka návrhov na riešenie situácie v sugestívne ladenom liste pána Polláka musím skonštatovať, že akceptujeme akúkoľvek pomoc z jeho strany v plnom rozsahu, len škoda, že prichádza tak neskoro,“ povedal Raši.

Košický primátor zároveň tvrdí, že sa zapojili do národného projektu Take Away, aby mohli čerpať investičné prostriedky z Operačného programu Ľudské zdroje na zmiernenie situácie na Luniku IX aj v lokalite Mašličkovo. „Chcem veriť, že naša účasť v národnom projekte pomôže situáciu riešiť, i keď o tom mám už v súčasnej dobe značné pochybnosti, nakoľko (na rozdiel od Implementačnej agentúry MPSVaR), Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske menšiny do dnešného dňa nevypísal výzvy na podporu sociálnej práce v teréne, čo, samozrejme, znevýhodňuje práve 150 obcí zaradených do národného projektu,“ dodal.

Mesto nie je naklonené myšlienke Polláka, aby sa unimobunky z Nižnej Myšle presunuli na Lunik IX. „Ide o komfortne vybavené dvojizbové kontajnerové byty, resp. samostatné domy na úrovni bytov I. kategórie, a nie unimobunky. Mesačné náklady na bývanie v nich, vzhľadom na vyhrievanie a varenie elektrickou energiou, sa približujú k sume 300 eur mesačne, čo nie je vhodné pre skupinu rodín žijúcu v Mašličkove. Navyše, tieto rodiny si svoje pôvodné byty na Luniku IX samy zdevastovali až tak, že celé obytné domy mali silne narušenú statiku, a preto museli byť z dôvodu ohrozenia zdravia a životov ich obyvateľov zbúrané,“ pripomenul košický primátor.

Dodal tiež, že podporu na výstavbu novej bytovky, ktorú minulý rok dokončili, a rozšírenie komunitného centra na Luniku IX nedostali z úradu splnomocnenca, ale z ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:16

Diaľnica D1 je po dopravnej nehode troch áut už prejazdná
Nahlásenie o nehode hasiči dostali tesne po 17.30 h. Na miesto boli vyslané dva kusy hasičskej techniky a päť príslušníkov hasičského zboru.

sk
včera 20:16

Zdravotníci budú hovoriť o hygiene rúk ako súčasti hospitalizácie
Konferenciu organizuje zvolenská nemocnica v spolupráci s regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek a regionálnou komorou medicínsko-technických pracovníkov.

sk
včera 19:47

Poslanci v Prešove riešili protest prokurátora. Navzájom sa obviňovali
Poslanec Martin Ďurišin (Lepší Prešov), ktorý predložil návrh na vyhovenie protestu prokurátora, uviedol, že bude naďalej platiť územný plán s textom pred poslednou zmenou

sk

Najčítanejšie Regióny

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac