< sekcia Regióny

Miestnym Rómom pri stavbe domov pomáhajú americkí herci

Unikátne spojenie síl mohli dnes sledovať obyvatelia rómskej osady pri obci Rankovce v okrese Košice – okolie. Rómov, ktorí stavajú svoje rodinné domy v rámci aktivít mimovládnej organizácie ETP Slovensko, prišli podporiť v ich snahe herci z New Yorku z divadla Dramatic Adventure Theater. Foto: TASR/František Iván

Herci absolvujú stavebný deň ako súčasť ich týždenného pobytu na Slovensku (19.-26.7) zameraného na prácu s deťmi z vylúčených komunít.

Rankovce 22. júla (TASR) - Unikátne spojenie síl mohli dnes sledovať obyvatelia rómskej osady pri obci Rankovce v okrese Košice – okolie. Rómov, ktorí stavajú svoje rodinné domy v rámci aktivít mimovládnej organizácie ETP Slovensko, prišli podporiť v ich snahe herci z New Yorku z divadla Dramatic Adventure Theater.

„Rómske rodiny si svojpomocnou výstavbou zabezpečujú vlastné a legálne bývanie. Stavbu financujú z vlastných finančných prostriedkov prostredníctvom poskytnutej mikropôžičky,“ povedal Martin Vavrinčík z organizácie ETP Slovensko, ktorá projekt pripravila.
Unikátne spojenie síl mohli dnes sledovať obyvatelia rómskej osady pri obci Rankovce v okrese Košice – okolie. Rómov, ktorí stavajú svoje rodinné domy v rámci aktivít mimovládnej organizácie ETP Slovensko, prišli podporiť v ich snahe herci z New Yorku z divadla Dramatic Adventure Theater.
Foto: TASR/František Iván

Herci z Dramatic Adventure Theater absolvujú stavebný deň ako súčasť ich týždenného pobytu na Slovensku (19.-26.7) zameraného na prácu s deťmi z vylúčených komunít. Americkí herci povedú divadelné workshopy s deťmi vo veku 8 až 17 rokov v komunitných centrách v Moldave nad Bodvou, Starej Ľubovni a v Košiciach–Šaci. „Workshopy sú zamerané na podporu miestnej mládeže. Posilnia ich osobnosť a spoluprácu prostredníctvom vlastnej tvorby pri písaní, režírovaní a účinkovaní v divadelnej hre. Účastníci workshopov na záver budú prezentovať svoju niekoľkodňovú prácu počas predstavenia pre verejnosť,“ doplnila Erika Bačová z ETP Slovensko. Uviedla tiež, že mladí Američania pomáhajú deťom z rómskeho prostredia pochopiť a naučiť sa niektoré základné veci prostredníctvom umenia. „Napriek jazykovej bariére si deti okamžite vytvorili veľmi pozitívny vzťah k umelcom,“ zdôraznila Bačová.

Medzi dvadsiatkou mladých umelcov je aj 29-ročný režisér Tom Costello. „Na Slovensku som bol už pred desiatimi rokmi a veľmi sa mi táto krajina zapáčila. Skúsenosť s rómskymi deťmi je pre mňa aj mojich priateľov obohacujúca a chceme aj pripraviť po návrate do USA divadelné predstavenie v New Yorku o týchto zážitkoch,“ povedal.

Podľa Vavrinčíka je výstavba domov v Rankovciach modelom sociálne a ekonomicky dlhodobo udržateľného riešenia bývania pre sociálne vylúčených obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít. V Rankovciach si domy stavajú Rómovia svojpomocne na vysporiadaných pozemkoch vo vlastníctve staviteľov. Stavbu si takisto financujú z vlastných úspor a návratnej mikropôžičky, ktorú budúci majitelia domov splatia za osem rokov. „Dôležité je, že tu nemajú nič zadarmo a viac si svoj majetok dokážu vážiť,“ uzavrel.