< sekcia Regióny

Skupina študentov navrhla spôsob zadržiavania vody toku riečky Trnávky

Ilustračný záber. Foto: TASR/AP

Trnava je vzhľadom na polohu a charakter okolitej krajiny zraniteľná z hľadiska negatívnych vplyvov zmeny klímy.

Trnava 10. decembra (TASR) - Skupina študentov z Bratislavy v piatok a sobotu (8.-9.12.) skúmala a navrhla spôsob zadržiavania vody toku riečky Trnávky na území mesta Trnava, ktoré sa prihlásilo do 3. ročníka súťaže Pre vodu.

Ako TASR informoval vedúci tímu študentov Jakub Mydla, cieľom súťaže bolo navrhnúť zadržiavanie vody toku, vedúceho naprieč územím mesta. "Plánujeme urobiť návrh nových vzdúvacích objektov, pravdepodobne vakovú hať, ale konkrétny návrh budeme robiť až po získaní potrebných podkladov. V teréne s pomocou geodeta sme zameriavali jednotlivé profily koryta na určenie budúcej geometrie pre programy, v ktorých bude následne vykonané modelovanie koryta. Ďalej sme robili vsakovacie pokusy priamo vo svahoch koryta, aby sme čo najpresnejšie určili koeficient filtrácie zeminy, ktorý bude použitý pre výpočet vplyvu na podzemné vody," povedal Mydla.

Trnava je vzhľadom na polohu a charakter okolitej krajiny zraniteľná z hľadiska negatívnych vplyvov zmeny klímy. "Na toku riečky Trnávka, ktorá preteká naprieč mestom, sa v minulosti nachádzali vodozádržné zariadenia, takzvané stavidlá, ktoré boli z dôvodu havarijného stavu odstránené. Ambíciou mesta je zaviesť účinný spôsob zadržiavania vody a následné ochladzovanie vzduchu," informuje webstránka súťaže. Riešenie bude využité ako podklad pre následnú architektonickú súťaž na návrh opatrení v blízkosti, pozdĺž a naprieč tokom Trnávka.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.