Regióny

Sloboda zvierat dosiahla zákaz činnosti nezákonnej asanačnej služby

TASR, 21. septembra 2012 11:31

Organizácií sa podarilo dosiahnuť zákaz činnosti spoločnosti Veterinárna asanácia, konkrétne podnikateľa Szilárda Tótha, ktorý vykonával odchyt psov bez riadneho povolenia a následne zvieratá týral.

Na snímke jeden zo psíkov v útulku na ulici Pod brehmi v Bratislave. Sloboda zvierat tu mala tlačovú konferenciu 13. augusta 2010 Foto: TASR/Martin Baumann
Košice 21. septembra (TASR) – Sloboda zvierat dosiahla v prípade nezákonnej činnosti pri odchyte túlavých zvierat na východnom Slovensku zadosťučinenie, ktoré môže byť do budúcnosti výrazným precedensom. Pred novinármi to dnes v Košiciach uviedla inšpektorka Slobody zvierat Romana Březinová.

Doplnila, že v spolupráci s orgánmi Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy a polície sa podarilo dosiahnuť zákaz činnosti spoločnosti Veterinárna asanácia a konkrétne podnikateľa Szilárda Tótha, ktorý vykonával odchyt psov bez riadneho povolenia a následne tieto zvieratá týral. Už v januári 2005 v obci Veľká Ida v okrese Košice – okolie došlo k odchytu a okamžitému utrateniu 42 psov. V tomto období prišli o svojich psov krutým a bezohľadným spôsobom dve majiteľky psov. Ich podnety boli posúdené, s výsledným statusom - neopodstatnená sťažnosť. Podľa slov vtedajších zamestnancov Ministerstva pôdohospodárstva, mali byť všetky zvieratá po odchytení umiestnené v karanténe. Zostalo však len pri slovách, bez väčšieho a ráznejšieho úsilia o zastavenie nelegálnej činnosti. V auguste 2009 podala Sloboda zvierat trestné oznámenie z dôvodu neplatnosti koncesnej listiny.

Bratislavská dobrovoľná, nezisková, nenáboženská organizácia Slobody zvierat oslávila 10. augusta 2007 svoju 15 ročnú činnosť. Foto: TASR/Štefán Puškáš
V tejto činnosti spoločnosť pokračovala vo viacerých obciach a mestách na Slovensku bez toho, aby mali riadne povolenie. Ako potvrdil zástupca náčelníka obvodného oddelenie PZ SR Košice Sever Branislav Ondo – Eštok, polícia začala trestné stíhanie voči osobe Szilárda Tótha a v júni tohto roka vzniesla obvinenie vo veci zanedbania starostlivosti o zvieratá. “V súčasnej dobe je spis na okresnej prokuratúre v Košiciach, pričom trestná sadzba za tento čin je až dva roky,“ povedal Ondo – Eštok.

Riaditeľ RPVS Košice – mesto Vladimír Šalitroš doplnil, že po posúdení podnetov rozhodli veterinári o vydaní rozhodnutia na zaplatenie sankcie 10.000 eur. „V septembri sme vyzvali pána Tótha na uhradenie tejto sumy, zatiaľ nereagoval, nevylučujeme ani exekučné konanie,“ dodal Šalitroš. Činnosť šarhu podľa RPVS nebola podľa zákona ohlásená, majiteľ spoločnosti neregistroval činnosť pri nakladaní s vedľajšími živočíšnymi produktmi, nemal povolenie na prepravu zvierat, falšoval listiny ktoré vydáva orgán veterinárnej správy a neposkytol potrebnú súčinnosť orgánom veterinárnej správy a teda sa neoprávnene obohatil pri vykonávaní asanačnej činnosti.

Sloboda zvierat tiež apeluje na starostov obcí a primátorov miest, aby pri podpísaní zmluvy o asanačnej činnosti dbali na to, či šarhovia sú na túto činnosť riadne vyškolení a či majú všetky potrebné povolenia. Podľa Březinovej nie je vylúčené, že by konkrétne aj táto asanačná služba sa mohla pokúsiť o ďalšie vykonávanie činnosti.

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:05

Jelšava búra dom s porušenou statikou, o ktorý sa vlastníci nestarali
V meste sa nachádzajú i ďalšie podobné domy v zlom technickom stave, ktoré dokonca stoja priamo v blízkosti hlavného cestného ťahu cez Jelšavu.

sk
dnes 20:02

Jedenástym kandidátom na predsedu BBSK je Vojtech Kökény
Či bude opäť kandidovať aj súčasný predseda kraja Marian Kotleba, oznámi koncom leta.

sk
dnes 19:31

BSK hľadá zhotoviteľa rekonštrukcie synagógy v Senci
Svojmu účelu slúžila do roku 1948, po znárodnení sa využívala ako sýpka, neskôr ako sklad chemikálií a v zime vianočných stromčekov.

sk

Najčítanejšie Regióny

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac