Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Regióny

SOŠ elektrotechnická v L. Hrádku kladie dôraz na kvalitnú prax

Ilustračná fotografia Foto: TASR/Milan Kapusta

Za úspechom uplatňovania sa študentov je podľa riaditeľa školy Milana Daniša spolupráca s elektrotechnickými firmami v regióne horného Liptova.

Liptovský Hrádok 29. januára (TASR) - Kvalitný odborný výcvik a dôkladná spolupráca s firmami v regióne stojí podľa riaditeľa Strednej odbornej školy elektrotechnickej (SOŠE) v Liptovskom Hrádku Milana Daniša za dlhodobo nízkym počtom ich nezamestnaných absolventov. Ako pre TASR uviedol, škola spolupracuje s viacerými kľúčovými zamestnávateľmi najmä na hornom Liptove, napríklad s Eltekom, Teslou, Deltechom a mnohými ďalšími.

"Naši absolventi nemajú problém zamestnať sa, pretože zamestnávatelia si ich vyhliadli ešte na praxi počas štúdia. Často sa stáva, že v piatok dostanú vysvedčenie a v pondelok už nastupujú do práce. Nemusia chodiť na žiadne pohovory," povedal s tým, že podľa posledného hodnotenia inštitútu INEKO má SOŠE v Liptovskom Hrádku najmenej nezamestnaných absolventov spomedzi stredných odborných škôl v Žilinskom kraji.

Vedenie školy sa už dlhé roky snaží kráčať vlastnou cestou. Počet dní, ktorý majú žiaci stráviť na praxi v podnikoch, preto posilnili. "Najskôr je dôležité vybrať pre spoluprácu vhodné firmy, pretože nie všetky sú naozaj ochotné venovať sa tým deťom a odovzdávať im svoje znalosti a skúsenosti. Inštruktorov treba následne vyškoliť. Je to zložitý proces, ktorý je potrebné dôsledne kontrolovať. Kvalitná prax je podľa nás základ," doplnil.



Región horného Liptova je preslávený množstvom elektrotechnických firiem. "Máme šťastie, že pôsobíme práve tu. Keby som bol riaditeľom elektrotechnickej školy v neďalekom Ružomberku, tak ma to desí. Tých firiem je tam oproti Liptovskému Hrádku minimum. Na druhej strane, keby v meste nebola škola, ktorá každoročne produkuje okolo 120 kvalifikovaných elektrotechnikov, tie spoločnosti by tu neboli a neprišli by ani zo zahraničia," skonštatoval riaditeľ SOŠE.

V ostatných rokoch škola zaevidovala zvýšený počet záujemcov o štúdium. Podľa Daniša to spôsobil aj tlak médií, ktoré čoraz častejšie informujú o nedostatku kvalifikovaných technikov. "Rodičia začali myslieť niekoľko rokov dopredu a zvažujú, kde sa ich deti môžu po skončení školy uplatniť. Vyšší záujem o štúdium zo strany deviatakov nám zároveň umožňuje vybrať si to najlepšie, sme výberová škola," dodal s tým, že SOŠE v Liptovskom Hrádku eviduje študentov nielen z Liptova a Oravy, ale aj z Kysúc, od Žiliny, Popradu a ojedinele zo vzdialenejších častí Slovenska.