Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Regióny

Počasie leteckým dňom dnes až tak neprialo, ľudí to však neodradilo

Major Martin Kuterka pred začiatkom svojho vystúpenia na stroji MiG-29AS na medzinárodných leteckých dňoch Slovak Interational Air Fest 2014 (SIAF 2014) na leteckej základni - letisku Sliač 30. augusta 2014. Foto: TASR/Dušan Hein

V sobotu prišlo do areálu letiska asi 55.000 ľudí.

Sliač 31. augusta (TASR) - Aj napriek tomu, že dnešné počasie nie je také príjemné ako včera a dopoludnia dokonca na Sliači spŕchlo, návštevnosť na Medzinárodných leteckých dňoch (MLD) SIAF 2014 to výrazne neovplyvnilo. Program síce museli organizátori pre dážď mierne upraviť, návštevníci však nakoniec o nič podstatné neprišli.

"Zmenili sme len poradie niektorých účinkujúcich, skladba programu ostala veľmi podobná, ako tomu bolo v sobotu," povedala TASR hovorkyňa MLD Monika Pastuchová.

Medzinárodné letecké dni Slovak Interational Air Fest 2014 (SIAF 2014) na leteckej základni - letisku Sliač v nedeľu 31. augusta 2014.
Foto: TASR/Dušan Hein
Čo sa týka návštevnosti v sobotu (30. 8.), podľa hovorkyne prišlo do areálu letiska asi 55.000 ľudí, dnes bude ale o niečo menšia. "Presné čísla však budeme mať až po skončení leteckých dní," dodala.

Diváci mohli po oba dni vidieť vyše 50 letových ukážok a tiež viac ako 50 typov lietadiel. Na Sliač prišli letci z 13 krajín sveta. "Mali sme tu 86 akreditovaných novinárov, 120 vydaných rádiostaníc pre organizačný štáb, vyše 60 členov mal organizačný výbor a na poriadok a chod podujatia dohliadala ďalšia stovka brigádnikov," zhrnula hovorkyňa.

Najväčšiu pozornosť divákov na tohtoročných leteckých dňoch pútali akčné letové ukážky stíhacích bojových lietadiel MiG-29 a Gripen, ale aj ukážky historických lietadiel a leteckých súbojov z obdobia 2. svetovej vojny či rýchlostná súťaž stíhačky L-39 Delfín s autom Ariel Atom. Viacero strojov bolo divákom k dispozícii na ploche letiska na statické ukážky. Boli tam tiež stánky s modelmi lietadiel a leteckými suvenírmi.

SIAF: Akrobacia dopravného Spartana, ktorý má posilniť aj slovenskú armádu



Colníci ukázali nelegálnu pálenicu

Aj podomácky vyrobené zariadenie na výrobu liehu je jednou z atrakcií, ktorým na práve prebiehajúcich Medzinárodných leteckých dňoch SIAF 2014 na Sliači prezentovali svoju činnosť slovenskí colníci a finančná správa.

Ako pre TASR uviedla hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, návštevníci sa mohli zoznámiť s viacerými zaujímavosťami z práce colníkov i daňovej histórie. Svoje umenie predvádzala Čestná jednotka. Je to útvar finančnej správy, ktorý zabezpečuje rôzne reprezentačné akcie a dodáva im slávnostný vojenský charakter.

Medzinárodné letecké dni SIAF 2014


Lákadlom najmä pre deti bola aj možnosť vžiť sa do role colníka a vyskúšať si prácu na pobočke Colného úradu Pošta. Tým starším colníci vysvetlili, čo je dovolené a čo zakázané dovážať na územie EÚ v rámci poštovej prepravy. Nechýbala ani mobilný RTG kontrolný inšpekčný systém.

Organizátorom MLD je Slovenská letecká agentúra (SLLA), s. r. o., Banská Bystrica, ktorá sa snaží o zachovanie dlhoročnej tradície organizovania MLD na Slovensku. V roku 2005 a 2006 usporiadala letecké dni so zahraničnou účasťou Slovak Air Fest na Leteckej základni Sliač. V roku 2007 založila pilotný projekt Národných leteckých dní na letisku v Piešťanoch. Nasledujúci rok pokračovala v založenej tradícií leteckých dní a zorganizovala Slovak Air Fest, Letecké dni Očová 2008. V roku 2011 sa organizácia podujatia opäť vrátila na letisko Sliač. Rekordným ročníkom sa stal rok 2012, keď základňu navštívilo v rámci MLD vyše 120.000 nadšencov pre lietanie.

Verejnosť si mohla prezrieť aj zaistené rastliny, živočíchy a výrobky z nich, ktoré colníci zachytili v rámci dohovoru CITES. Je to celosvetový dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín „Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora“. Jeho cieľom je chrániť ohrozené druhy živočíchov a rastlín, aby ich ľudstvo nevyhubilo vplyvom bezohľadného získavania na obchodné účely. V súčasnosti takejto ochrane podlieha asi 2500 druhov živočíchov a 35.000 druhov rastlín.

Návštevníci sa tiež mohli oboznámiť s históriou finančnej stráže v Československom pohraničí pred 2. svetovou vojnou. Príslušníci finančnej správy boli aj v jednotkách Stráže obrany štátu a Slovenskom národnom povstaní. Divákom priblížili aj výstroj a výzbroj colníkov a tiež hodnosti príslušníkov finančnej stráže. K dispozícií boli aj pečiatky, plomby či uniformy, v ktorých sa mohli odfotiť.

SIAF 2014: Akrobatická skupina Flying Bulls