< sekcia Regióny

Stredné školy v Bratislavskom kraji ponúkajú 4720 miest

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavol Zachar

Do prijímacieho konania pre školský rok 2019/2020 na stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK bolo podaných o 1268 prihlášok viac ako vlani.

Bratislava 14. mája (TASR) – Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) ponúkajú pre deviatakov, prípadne ôsmakov a piatakov základných škôl v školskom roku 2019/2020 spolu 4720 voľných miest. V pondelok (13. 5.) sa na stredných školách začali prijímacie skúšky na odbory, kde sa nevyžaduje overovanie špecifických zručností a schopností žiakov. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.

"Vybrať si správnu strednú školu je asi najdôležitejší štart do života. Preto všetky kroky smerujeme k tomu, aby žiaci základných škôl, ich rodičia, ako aj výchovní poradcovia mali čo najlepší prehľad, čo najviac informácií a najlepšie na jednom mieste. Zriadili sme stránku www.strednapremna.sk a vydali sme brožúru stredných škôl," uviedol predseda BSK Juraj Droba s tým, že ide o pomôcku pri zorientovaní sa na 54 stredných školách v pôsobnosti Bratislavského kraja.

Do prijímacieho konania pre školský rok 2019/2020 na stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK bolo podaných o 1268 prihlášok viac ako vlani. "V praxi tak ide o vyše 15-percentný nárast z 8368 podaných prihlášok v minulom roku na 9636 podaných prihlášok v tomto roku. Nárast počtu prihlášok na bilingválne gymnáziá je 93 percent, čo výrazne ovplyvnilo zavedenie bilingválneho štúdia od septembra 2019 na štyroch župných gymnáziách," poznamenala Forman.

Gymnáziá v štvorročnom a päťročnom štúdiu v školskom roku 2019/2020 ponúkajú 769 miest, v osemročnom štúdiu 280 miest a stredné odborné školy ponúkajú 3459 miest. Konzervatóriá a Stredná športová škola na Ostredkovej ulici už talentové skúšky na študijné odbory, kde sa vyžaduje overenie špecifických zručností a schopností, mali v mesiacoch marec a apríl. Konzervatóriá ponúkajú 136 miest a stredná športová škola 76.

Prvý termín prvého kola prijímacích skúšok pre odbory bez talentovej skúšky sa uskutočnil v pondelok 13. mája. Druhý termín prvého kola prijímacích skúšok bude vo štvrtok 16. mája. Druhé kolo prijímacích skúšok na miesta, ktoré sa v prvom kole nenaplnili, sa uskutoční 18. júna.