Regióny

Tabačiareň v Holíči premenili na kultúrne centrum

TASR, 2. marca 2016 19:23

Objekt slúžil od 18. storočia až do polovice 20. storočia na sušenie dopestovaného tabaku, dlhé roky potom však chátral.

Na snímke zrekonštruovaný objekt bývalej tabačiarne v areáli zámku v Holíči, ktorá bude slúžiť ako multifunkčné kultúrno-osvetové centrum. V Holíči 2. marca 2016. Foto: TASR/Martin Palkovič

Holíč 2. marca (TASR) – Mesto Holíč dnes slávnostne odovzdalo do užívania objekt bývalej tabačiarne v areáli Holíčskeho zámku. Historická budova bude slúžiť ako kultúrno-osvetové a kongresové centrum, jej rekonštrukcia sa uskutočnila za finančnej podpory Európskej únie vo výške viac ako 2 milióny eur a štátneho rozpočtu SR vo výške 244.917 eur. Podľa slov primátora Zdenka Čambala ide o jednu z najväčších jednorazových investícií Holíča.

Tabačiareň slúžila od 18. storočia až do polovice 20. storočia na sušenie dopestovaného tabaku, dlhé roky potom však chátrala. Holíč na jej prestavbu podľa primátora získal prostriedky už zhruba pred piatimi rokmi. Pre problémy vo verejnom obstarávaní a nestihnutie termínov však musel peniaze vrátiť. "Bolo treba robiť reparát a znovu sa o prostriedky uchádzať. Na druhý raz sa nám podarilo získať bez problémov aj dodávateľa," povedal pre TASR Čambal. Nové kultúrne a spoločenské centrum podľa neho plnohodnotne nahradí holíčsky dom kultúry. Mesto sa oň už dve desaťročia sporí s cirkvou a rovnako dlhý čas tak doň investuje prostriedky iba na najnevyhnutnejšie udržiavacie práce.

Kapacita hlavnej sály tabačiarne je zhruba 300 ľudí, v objekte vznikli aj ďalšie priestory ako malá sála, reštaurácia či galéria. Jej otvorením urobilo mesto Holíč ďalší krok k postupnej revitalizácii národnej kultúrnej pamiatky Holíčskeho zámku. Ďalšie prostriedky získalo na opravu ochranného vodného valu. Aj napriek tomu, že Holíčsky zámok nie je v stave, v akom by si ho Holíčania už želali mať, konajú sa v jeho areáli viaceré podujatia a je záujem o jeho prehliadku aj zo strany turistov. Zámok do barokovej podoby prestavala cisárska rodina Habsburgovcov, ktorá mala Holíč ako svoje letné sídlo. Manžel cisárovnej Márie Terézie František Lotrinský zriadil v Holíči aj manufaktúru na keramiku, postavil sýpku, vybudoval rybník, v neďalekých Kopčanoch zriadil cisársky žrebčín a chov kačíc. Samotná cisárovná prichádzala do Holíča na opakované dlhšie pobyty. Monumentalita objektu, jeho veľkorysá architektonická koncepcia a historické reálie boli dôvodom na jeho vyhlásenie za národnú kultúrnu pamiatku.


Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:31

V regióne Teplý Vrch pribúda výtlkov a miznú turisti
Starostovia obcí Teplý Vrch a Drienčany Jana Janšová a Peter Švoňava sa zhodli na tom, že cesty ktoré sú rozbité sú popri nezamestnanosti najväčším miestnym problémom. audio

sk
včera 17:09

Obce Oravského podhradia spoločne pracujú na rozvoji regiónu
Medzi predpokladané investičné akcie patria napríklad rekonštrukcie kultúrnych domov a verejných budov, budovanie zberných dvorov, chodníkov, ciest či športovísk v jednotlivých obciach.

sk
včera 17:04

Poľská cyklistka si poranila hlavu, zasahoval aj vrtuľník
Pomoc záchranárov potrebovala v nedeľu 22.mája 58-ročná žena,ktorá po páde z bicykla na cyklochodníku v pieninskom národnom parku utrpela vážne poranenie hlavy. Zaviezli ju na traumatológiu v Poprade.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac