Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Regióny

FOTO: Na výstave húb v Bratislave predstavili 238 druhov

Na snímke jedlé a chutné muchotrávky červenkasté 4. augusta 2016. Foto: TASR - Pavol Remiaš

Spoločne so Slovenským národným múzeom ju, tak ako každý rok, pripravili členovia Slovenskej mykologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied.

Bratislava 1. októbra (TASR) – Na tohoročnej celoslovenskej výstave húb, ktorú v piatok (30. 9.) podvečer, v rámci Európskej noci výskumníkov, otvorili v Slovenskom národnom múzeu (SNM) v Bratislave, predstavili plodnice 238 druhov húb. Je to asi o tretinu viac než vlani. Spoločne s múzeom ju, tak ako každý rok, pripravili členovia Slovenskej mykologickej spoločnosti (SMS) pri Slovenskej akadémii vied.




Je to pekná zbierka, napriek tomu, že v súčasnosti húb rastie málo. Najmä v okolí hlavného mesta huby takmer nerastú. Výstavu však zachránili hubári z hornej Nitry, Záhoria a oblastí zo severných častí Slovenska,“ konštatoval tajomník SMS Ján Červenka. Aj preto si návštevníci mohli pozrieť pekné plodnice kozákov, suchohríbov, hríbov dubových, smrekových či sosnových. Veľmi pekné plodnice jedlej kučierky veľkej, ktoré vážili viac než kilogram, priniesol na výstavu Jozef Vaš z hornonitrianskej obce Malinová. „  Z húb rastúcich na dreve to zasa boli pekné exempláre brezovníka obyčajného, ktorý má liečivé účinky, ale najmä lesklokôroviek. Tie sú považované za najliečivejšie huby na svete. Vo veľkom ich využíva predovšetkým čínska medicína,“ upozornil Červenka.

Iveta Tomašeková, aktívna členka SMS z Bratislavy, predstavila svoju zbierku hviezdoviek a stopkovcov, vzácnych bruchatkovitých húb. „Tieto huby nie sú síce jedlé, ale sú ozdobou prírody,“ povedala amatérska mykologička. Kráľom výstavy sa stal krásny exemplár hríba satanského. Napriek svojmu menu, je síce jedovatý, ale iba ak nie je tepelne upravený. „Ale jesť sa ho neodporúča, pretože je nielen pomerne zriedkavý ale aj chránený druh,“ upozornila Ivona Kautmanová, mykologička SNM.

Hoci pôvodne mala hubárska výstava trvať až do nedele (2. 10.), dnes ju podľa informácie Kautmanovej museli zrušiť. „Dôvodom je práve málo plodíc z jednotlivých druhov. Huby sú totiž veľmi citlivé, v teple sa pomerne rýchle kazia. V minulých rokoch, keď sme mali k dispozícii väčší počet z jedného druhu, uschovávali sme ich v chladničke a podľa potreby vymieňali,“ s badateľným smútkom v hlase vysvetlila mykologička.