< sekcia Regióny

Trenčiansky kraj si zoberie úver 13 miliónov eur

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Podľa návrhu, ktorý predložila vedúca finančného odboru Úradu TSK Renáta Ozimová, najvýhodnejšiu ponuku na poskytnutie úveru predložila Rozvojová banka Rady Európy so sídlom v Paríži.

Trenčín 28. novembra (TASR) – Trenčiansky samosprávny kraj si zoberie úver 13 miliónov eur na predfinancovanie investícií v rámci Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Prijatie úveru schválili na dnešnom zasadnutí poslanci zastupiteľstva TSK.

Podľa návrhu, ktorý predložila vedúca finančného odboru Úradu TSK Renáta Ozimová, najvýhodnejšiu ponuku na poskytnutie úveru predložila Rozvojová banka Rady Európy so sídlom v Paríži.

„Ministerstvo financií Slovenskej republiky súhlasí s prijatím úveru TSK v celkovej výške 13 miliónov eur za podmienok, že dlh TSK v ďalšom období neprekročí 50 % skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Prijatý úver bude použitý výlučne na úhradu 95 % oprávnených výdavkov schváleného investičného projektu, a to len pre projekty financované systémom refundácie,“ uviedla Ozimová.

Ako dodala, TSK má podané projekty v rámci Operačného programu Interreg, kde je financovanie prostredníctvom refundácií, TSK musí najskôr vynaložiť finančné prostriedky a až potom sú z riadiaceho orgánu preplácané. „Úver môžeme čerpať v rokoch 2016 až 2021, čerpanie bude podľa aktuálnej potreby. Tranže môžu byť minimálne dve, maximálne šesť. Splatnosť každej je tri roky. Úroková sadzba bude stanovovaná pred každým čerpaním podľa aktuálneho stavu na medzinárodných trhoch. Keby sme čerpali úver momentálne, úroková sadzba je nulová,“ skonštatovala Ozimová s tým, že zadlženosť TSK sa prijatím úveru nezvýši, takýto typ úveru nevstupuje do dlhu TSK.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.