< sekcia Regióny

V centre Krupiny ľudia hodinu blokovali hlavný ťah, chcú obchvat

Na snímke obyvatelia mesta počas blokády cesty 1/66 v Krupine 14. septembra 2017. Protestom upozorňovali na už neúnosnú situáciu v doprave, keď stredom mesta prechádza na frekventovanom ťahu, ktorý spája Maďarsko s Poľskom denne okolo 20.000 áut. Foto: FOTO TASR - Jozef Poliak

Protestom upozorňovali na neúnosnú situáciu v doprave, keď stredom mesta prechádza denne okolo 20.000 áut.

Krupina 14. septembra (TASR) - Frekventovanú cestu I/66 v Krupine dnes hodinu blokovalo neustálym prechodom cez priechod asi 150 ľudí. Protestom upozorňovali na už neúnosnú situáciu v doprave, keď stredom mesta prechádza denne okolo 20.000 áut.

Ako počas protestu TASR povedala iniciátorka blokácie Erika Bartošová, obyvatelia centrálnej časti mesta žijú v takejto situácii už roky, pričom z roka na rok počet áut výrazne stúpa. "V poslednom období sa tu stalo aj niekoľko smrteľných dopravných nehôd, navyše, ohrozené sú aj naše deti, keďže jedna zo základných škôl stojí v tesnom susedstve cesty," uviedla. "My chceme, aby vláda už konečne našla na rýchlostnú komunikáciu R3 peniaze a ako prvý začala stavať obchvat Krupiny," zdôraznila.

Cez Krupinu prechádzajú denne okrem množstva osobných áut zrejme až tisícky kamiónov. Aj počas protestu boli práve nákladné autá prvé v rade, ktoré v smere od Šiah čakali na to, aby mohli cez mesto prejsť.

Podľa primátora Radoslava Vazana sa mesto o stavbu obchvatu Krupiny a celej R3 snaží najmenej desať rokov. "Na úrade mám už hrubý šanón so žiadosťami, ktoré sme adresovali ministerstvu dopravy, vláde, predsedovi Národnej rady SR a ďalším inštitúciám v tomto štáte," povedal TASR. "Zatiaľ sa ale nič podstatné neudialo, naopak, situácia v meste sa ďalej zhoršuje."

Podľa neho ide o hlavný ťah medzi Poľskom a Maďarskom a intenzita dopravy je už neúnosná. Po ostatných návštevách na ministerstve dopravy ale verí, že sa v dohľadnom čase začne proces verejného obstarávania na obchvat mesta.

"My už tomu ale neveríme. S blokádami prestaneme až vtedy, keď na stavenisku uvidíme bagre," zdôraznila Bartošová. "Pokiaľ sa niečo neudeje, sme odhodlaní takto blokovať cestu aj každý týždeň," dodala.

Iniciátori blokády dnes spustili priamo na krupinskom námestí aj petíciu za výstavbu R3 a za dočasné riešenie alarmujúcej situácie na ceste I/66 v Krupine.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.