< sekcia Regióny

V Matejovom dome sa návštevníci dozvedeli o prvých kustódoch múzea

Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici na archívnej snímke. Foto: TASR/Dušan Hein

Tento rok sa v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici nesie v znamení viacerých jubileí.

Banská Bystrica 21. mája (TASR) - Stredoslovenské múzeum (SSM) v Banskej Bystrici v utorok podvečer v Matejovom dome predstavilo päticu prvých kustódov niekdajšieho mestského múzea. Návštevníkom o nich porozprával historik Peter Račko.

"Vtedajšie mestské, dnešné SSM, vzniklo v roku 1889 a prvá múzejná expozícia bola otvorená v Matejovom dome 17. októbra 1909. Správou zbierkového fondu bola doživotne poverená trojica nehonorovaných kustódov - tajomník Obchodnej a priemyselnej komory Štefan Holesch, radca verejnej správy Jozef Schweng a lekár Samuel Bothár, ktorých pracovnou náplňou bola inventarizácia a katalogizácia predmetov. Na ich kúpu dostávali finančné prostriedky od mesta i štátu, no väčšinu akvizícií múzeum nadobúdalo darom od banskobystrických mešťanov a cirkevných hodnostárov," priblížila manažérka SSM Martina Saktorová.

Po smrti Bothára a Schwenga vykonával funkciu kustóda už len Holesch. V roku 1917 ho nakrátko vystriedal miestny historik Emil Jurkovich, po ktorom nastúpil stredoškolský profesor Karol Kiszely, autor prvého slovenského sprievodcu po múzeu. Vďaka atraktívnej a kvalitnej expozícii, ale tiež odbornosti Kiszelyho, ktorý bol zároveň lektorom, sa prehliadka Matejovho domu stala pravidelnou súčasťou oficiálneho programu vtedajších návštev vedenia mesta.

"Tento rok sa v SSM nesie v znamení viacerých jubileí. Ubehlo desať rokov od otvorenia novej expozície v Matejovom dome, 110 rokov od otvorenia prvej múzejnej expozície a v neposlednom rade 130 rokov od založenia múzea," zdôraznila Saktorová.