< sekcia Regióny

V košickej nemocnici začali s operáciami obéznych pacientov

Ilustračné foto. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Bariatrické riešenie obezity nielen zníži telesnú hmotnosť, ale tento stav aj udrží.

Košice 23. októbra (TASR) - Chirurgická klinika nemocnice v košickej Šaci rozšírila portfólio chirurgických výkonov o bariatrické operácie. Tie pomáhajú extrémne obéznym pacientom, u ktorých nemala priaznivý účinok alebo úplne zlyhala konzervatívna liečba. Informovala o tom v utorok Alžbeta Sivá, hovorkyňa spoločnosti AGEL SK, ktorá Nemocnicu Košice-Šaca prevádzkuje.

Prvé operačné výkony absolvovali dvaja pacienti naraz. Operácie boli realizované v spolupráci s docentom Pavlom Holéczym z partnerskej Vítkovickej nemocnice v Ostrave.

Za extrémne obézneho človeka je považovaný ten, kto má index telesnej hmotnosti (BMI) nad 40, pričom norma sa pohybuje v rozmedzí 18,5 – 25. S takýmto stavom sú spojené rôzne zdravotné komplikácie. Nie všetci môžu za svoj stav sami a nie všetci majú dostatočne pevnú vôľu schudnúť či dodržiavať zdravší životný štýl. Riešením pre takýchto ľudí môže byť bariatrická chirurgia.

Bariatrické riešenie obezity nielen zníži telesnú hmotnosť, ale tento stav aj udrží. Rozhodnutie o bariatrickej operácii však závisí od mnohých faktorov a vyšetrení. O operácii môže rozhodnúť len chirurg, ktorý sa na daný typ operácií špecializuje, spolu s ďalšími odborníkmi, akými sú endokrinológ, obezitológ či psychológ.

"Pacient vhodný na chirurgickú liečbu morbídnej obezity musí spĺňať dve základné kritériá. Prvým je vek v rozmedzí 18 až 60 rokov, druhým je správna motivácia. Aj pri operačnom riešení obezity je totiž nutná určitá spolupráca pacienta," priblížil prednosta chirurgickej kliniky Andrej Vrzgula.

Bariatrický zákrok nie je možné vykonať na požiadanie klienta. Na Slovensku, ale aj vo svete sa v súčasnosti najčastejšie vykonáva tzv. sleeve resekcia žalúdka. "Princípom je odstránenie väčšej časti žalúdka, pričom zvyšná časť má tvar pomerne úzkeho rukáva, ktorý umožňuje príjem iba obmedzeného množstva potravy. Tento typ operačného výkonu spája v sebe pomerne vysokú účinnosť metódy spolu s relatívne nízkym percentom komplikácií," uviedol Vrzgula. Dodal, že práve tento typ operačného zákroku podstúpili aj prví dvaja pacienti na chirurgickej klinike v Šaci.

Bariatrická operácia je však iba začiatkom. Aj po nej je nutné dodržiavať určité dietetické opatrenia. "V prvých dňoch pacienti prijímajú iba tekutú stravu, neskôr prechádzajú na kašovitú a až potom na normálnu stravu. Dôležité je, že už po prijatí malého množstva potravy sa dostaví pocit sýtosti. Primeraná fyzická aktivita znásobuje efekt liečby a urýchľuje stratu hmotnosti," skonštatoval prednosta kliniky.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.