Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Regióny

V Nitre otvorili prvé poradenské a vzdelávacie centrum pre stavbárov

SASDRS otvorila v Nitre nové centrum Foto: TASR/Henrich Mišovič

Prvé stredisko tohto druhu na Slovensku i v Čechách má za úlohu riešiť rôzne problémy v oblasti stavebníctva.

Nitra 4. júla (TASR) – Slovenská asociácia stavebných dozorov (SASDARS) otvorila v Nitre pracovisko pre verejnosť s poradenskou kanceláriou, výstavno – náučnou sieňou a školiacim centrom pre doškoľovanie stavebných odborníkov. Vo výstavnej sieni si môžu záujemcovia pozrieť najčastejšie chyby a technické nedostatky stavieb spôsobené neprofesionálnou prípravou a realizáciou niektorými zhotoviteľmi. Súčasne majú možnosť oboznámiť sa so základnými princípmi výstavby, ktoré im pomôžu vyvarovať sa podobných chýb. Stredisko je prvým svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, uviedol prezident asociácie Ivan Pauer. V budúcnosti by mali pribudnúť podobné centrá aj v Košiciach a Bratislave. „Rôzne problémy v oblasti stavebníctva sa týkajú zhruba 2,3 milióna občanov bývajúcich v približne 760.000 bytoch. Z nich je cca 30 percent po obnove a podľa našich odhadov polovica rekonštrukcií je prevedená problematicky,“ konštatoval Pauer. Najčastejšie chyby súvisia podľa jeho slov s nedodržaním technologických postupov. „Vo veľkej miere je to aj chyba stavebníka, ktorý chce mať rýchlo postavenú stavbu. Ale predsa nie je možné mať pri klasických tehlových stavbách za pol roka postavený dom. Fyziku neoklamú, stavba musí vyzrieť, inak praská, plesnivie.“

Súčasťou strediska je školiace centrum pre doškoľovanie stavebných odborníkov. „V priebehu pár dní by sme mali získať akreditáciu. Vzdelávanie spustíme od septembra tohto roka, bude semestrálne v rozsahu 350 hodín a v jednej fáze sa bude vzdelávať 15 až 20 ľudí,“ uviedol Pauer. Vzdelávanie bude zamerané na majstrov stavebnej výroby, stavbyvedúcich, stavebných dozorov a delené bude aj na technické zariadenia budov, pozemné staviteľstvo a inžinierske stavby. Absolventi získajú certifikát o vykonaní školenia a skúšky, na základe ktorého budú môcť vykonávať činnosť v príslušnom odbore. Súčasne získajú od rezortného ministerstva osvedčenie o odbornej spôsobilosti. Podľa Pauera práve odbornosť stavbárov je v súčasnosti veľkým problémom, ktorý treba riešiť. Stavby vykonávajú nekvalifikovaní ľudia rôznych profesií, odborníci odišli do zahraničia. Živnostenský zákon umožňuje vykonávať stavby bez príslušného vzdelania, keďže ide o voľnú živnosť. "Toto by sa malo zmeniť, mala by to byť viazaná živnosť,“ tvrdí Pauer. Problematický je podľa neho aj stavebný zákon. „Je tak rozbitý, že nikto nevie, čo platí a čo nie, má 46 noviel. Mali sme vynikajúci stavebný zákon, ktorý sme si zdevastovali. Treba sa vrátiť k tomu zdravému jadru a začať ho znovu budovať.“ V zákone by mal byť špecifikovaný aj rozsah právomocí jednotlivých stavebných profesií, ktorý chýba a spôsobuje chaos.

Slovenská asociácia stavebných dozorov a odborne spôsobilých osôb vykonávajúcich stavby vznikla v roku 2010 so zámerom napomáhať rozvoju stavebníctva. Jej cieľom je zvyšovanie kvality ukončených stavebných diel, zvyšovanie kvality údržby, opráv a obnovy stavieb cestou skvalitňovania a zvyšovania vedomostí odborne spôsobilých osôb v prípravnej, realizačnej a kontrolnej činnosti.