Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Regióny

V Nízkych a Západných Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto Foto: TASR/Jozef Ďurník

Oteplenie usádza snehovú pokrývku, avšak naviaty sneh môže miestami presahovať až metrovú výšku.

Demänovská dolina 17. decembra (TASR) – V Nízkych a Západných Tatrách trvá aj dnes mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Filip Kyzek, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, hmlisto s občasným snežením. Teplota vzduchu sa pohybovala od -9 do +1 stupňa Celzia. Fúkal mierny, juhozápadný vietor rýchlosťou do 25 km/h. Počas uplynulých 24 hodín pripadlo do päť centimetrov snehu. Oteplenie usádza snehovú pokrývku, avšak naviaty sneh môže miestami presahovať až metrovú výšku.

Hrozba uvoľnenia malých lavín a snehových úplazov má lokálne rôznu úroveň. Mierne zvýšená je na severne orientovaných svahoch a v žľaboch, kde sa z väčšieho množstva previateho snehu vytvorili nestabilné útvary. Denné oteplenie stupňuje lavínové nebezpečenstvo. Príčinou nechcených zosuvov snehovej pokrývky strmých vysokohorských svahov môže byť jej prílišné dodatočné zaťaženie.

Skialpinisti sa môžu počas uzávery pohybovať len po vymedzených trasách

Jediní, ktorým návštevný poriadok dovoľuje vstupovať na značkované turistické chodníky vo vysokohorskom prostredí v čase sezónnej uzávery, sú skialpinisti a horolezci organizovaní v horolezeckých zväzoch. Tí totiž podľa námestníka riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku (ŠL TANAP) Mariána Šturcela môžu vstupovať do vysokohorského prostredia aj v čase sezónnej uzávery turistických a náučných chodníkov, ale len za účelom nástupu na skialpinistickú túru.

Pritom skialpinizmus možno vykonávať od 21. decembra do 15. apríla budúceho roka za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo. „Navyše skialpinisti môžu pre svoj šport využívať len vyhradené trasy vo Veľkej Studenej doline od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla, z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline a ďalej popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese, v Mlynickej doline od vodopádu Skok do Soliskového sedla a tou istou trasou späť, prípadne s prechodom zo sedla na zjazdovku od chaty Solisko. Ďalej tiež v Žiarskej doline v úseku Veľké a Malé Závraty, východiskovým miestom je Žiarska chata, v úseku Bobrovecká Vápenica - Červenec - Babky - Veľká Kopa - sedlo Priehyba a späť v Spálenej doline a v úseku zjazdovka Spálená - Salatínska dolina," vymenúva Šturcel.

Na lyžiach sa dá vyjsť aj k vysokohorským chatám, okrem chaty pod Rysmi, v trase turistického chodníka. Skialpinistickú sezónu v Žiarskej doline až do 15. mája predĺžil Krajský úrad životného prostredia v Žiline na dvoch trasách, a to Žiarske sedlo – Žiarska chata a Jarný žľab z Baranca. Predmetná výnimka je platná do konca roku 2014.

Dôvodom vymedzenia trás určených na skialpinizmus v celom území TANAP je podľa Šturcela predovšetkým ochrana vzácnych druhov fauny. Svište sa vyhrabávajú po 15. apríli a kamzice sú v tomto období vysoko gravidné. Ich vyrušovanie môže mať na veľkosť populácie značne negatívny vplyv. „Ochrana tak citlivého územia v alpínskom stupni TANAP je preto práve v tomto období veľmi dôležitá,“ zdôraznil Šturcel.