< sekcia Regióny

V Prievidzi vybudovali kanalizáciu unikátnou metódou

Ilustračné foto mesta Prievidza. Foto: prievidza.sk

Išlo o bezvýkopovú metódou horizontálneho riadeného vŕtania v malých spádoch, teda bez rozkopávky terénu.

Prievidza 9. augusta (TASR) – Novú dažďovú kanalizáciu v centre Prievidze v týchto dňoch úspešne vybudovali unikátnou bezvýkopovou metódou horizontálneho riadeného vŕtania v malých spádoch, teda bez rozkopávky terénu. Kanalizácia vedie v miestach rušnej križovatky, popod dve frekventované cesty a v blízkosti spleti inžinierskych sietí a splaškových potrubí. Dĺžka bezvýkopového úseku je 75 metrov a vyúsťuje do riečky Handlovka.

"Unikátnosť tejto technológie je v tom, že dokáže veľmi presne a v malom spáde tri promile zabudovať do zeme gravitačné kanalizačné potrubie bez doteraz potrebnej chráničky," uviedol Marián Krčík ml., riaditeľ spoločnosti Hydrotunel Bojnice, ktorá práce zrealizovala v priebehu necelých troch dní, aj s konečnou úpravou terénu.

VIDEO: Kanalizácia v Prievidzi


"Úspech spočíva v dobrej príprave. Netreba však vykopať takzvanú štartovaciu jamu pre pretláčanie, ale potrebné je dopredu vyhĺbiť šachty na prípojky. Potom môžeme začať s vŕtaním pilotného vrtu, ktorý je menšieho priemeru. Robíme to pomocou vŕtacieho stroja, umiestneného na povrchu. Jeho základom je vrtná hlavica, ktorú prístroj dokáže presne zamerať, kde sa nachádza a riadiť potrebným smerom aj v oblúkoch," vysvetlil Krčík."Niekedy, ako aj tu tesne pod vysokonapäťovým vedením. Pilotný vrt potom rozšírime na potrebnú veľkosť. V tomto prípade to bolo pre kanalizačnú rúru s priemerom 300 milimetrov. Vrt zároveň spevňujeme výplachom, ktorý z 90 percent tvorí bentonit a ekologicky neškodné polyméry. Do takto pripraveného vrtu následne pomocou vrtného stroja zatiahneme dopredu pripravenú, do jedného kusa pozváranú rúru. Je z tvrdeného hrubostenného polyetylénu a teda je aj dostatočne pevná. Ale pritom využívame aj jej určitú pružnosť, takže ju dostaneme aj do potrebného oblúka," dodal na riaditeľ.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.