< sekcia Regióny

V projekte Záchrana som ja uspelo 11 škôl z Banskobystrického kraja

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jozef Poliak

Okrem toho, že 11 škôl v rámci Banskobystrického kraja dostane AED, oboznámia sa s ním aj v rámci kurzu prvej pomoci.

Zvolen 12. novembra (TASR) - Až 371 slovenských škôl sa prihlásilo do druhého ročníka projektu Záchrana som ja určeného pre školské kolektívy prvého stupňa, ktoré mali pripraviť práce na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. V rámci Banskobystrického kraja sa z víťazstva teší 11 škôl, v ktorých sa už v najbližších dňoch uskutočnia zážitkové kurzy prvej pomoci pre žiakov, certifikovaný kurz prvej pomoci pre učiteľov a bude im tiež slávnostne odovzdaný automatický externý defibrilátor (AED).

"Tento rok bolo rozhodovanie veľmi ťažké, všetky prihlásené práce mali vysokú úroveň. Deti aj s učiteľmi pripravili naozaj kreatívne práce, dokonca sme dostali aj videá či pesničky. Pri hodnotení porota prihliadala nielen na originálnosť, ale aj mieru zapojenia detí do procesu tvorby a posudzovala aj ich vek," zhodnotila riaditeľka Falck, n.o., a koordinátorka projektu Jana Mračnová.

Okrem toho, že 11 škôl v rámci Banskobystrického kraja dostane AED, oboznámia sa s ním aj v rámci kurzu prvej pomoci. Taktiež sa žiaci naučia, ako ošetriť rôzne typy zranení, ktoré sa im môžu stať v škole a jej okolí a s inštruktormi sa budú zaoberať i prevenciou týchto zranení a bezpečnosťou cestnej premávky. Spoločne si nasimulujú aj dopravnú nehodu, aby sa naučili, ako v takejto situácii zareagovať a zavolať pomoc.

Cieľom projektu je vrátiť tému prvej pomoci na základné školy. Vzdelávať žiakov v oblasti prvej pomoci, záchrany života a prevencie úrazov. Ide o projekt, ktorý je vstupnou bránou k šíreniu osvety v tejto oblasti a návratom k jednoduchým, ale veľmi dôležitým krokom prvej pomoci, ale aj základným morálnym hodnotám – pomáhať je ľudské.

Do súťaže sa mohli prihlásiť všetky triedy prvého stupňa ZŠ. Defibrilátor, kurzy pre deti a žiakov i tiež zájazdy získalo spolu 50 slovenských škôl.