Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Regióny

V žilinskej nemocnici operovali zranenú ženu naraz dva operačné tímy

Ilustračné foto. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Leteckí záchranári priviezli motocyklistku na urgentný príjem FNsP v Žiline po zrážke s osobným autom.

Žilina 22. júna (TASR) - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) v Žiline operovali 32-ročnú motocyklistku po vážnej dopravnej nehode. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej absolvovala šesťhodinovú operáciu za účasti dvoch paralelných operačných tímov oddelenia úrazovej chirurgie FNsP Žilina.

Doplnila, že vzhľadom na rozsah a množstvo zlomením sa traumatológovia rozhodli pristúpiť k zložitému zákroku, počas ktorého vykonali otvorenú operáciu panvy a súčasne zlomenín na oboch horných končatinách.

Ako uviedol primár úrazovej chirurgie a vedúci lekár urgentného príjmu FNsP Žilina Juraj Kacian, špeciálny postup zvolili z dôvodu zníženia celkového času v anestézii. "Takéto výkony nie sú bežné, v sále sa nachádzalo takmer 15 ľudí, päť lekárov - operatérov, lekár a sestra z anestéziologického tímu, dva plné tímy inštrumentárok, rádiologická technička a ďalší zdravotnícki aj nezdravotnícki pracovníci," dodal.

Leteckí záchranári priviezli motocyklistku na urgentný príjem FNsP v Žiline po zrážke s osobným autom. "Z dôvodu ťažkých, život ohrozujúcich poranení viacerých častí tela sa zvolil postup liečby Damage Control Surgery, pri ktorom dochádza v prvom kroku k stabilizácii životných funkcií a následne k definitívnemu ošetreniu poranení," uviedla hovorkyňa nemocnice.

"Po prvotnom urgentnom ošetrení sme stabilizovali zlomeniny vrátane panvy dočasnými externými fixátormi a zrealizovali prvú operáciu krčnej chrbtice. Pred ďalšími zákrokmi bolo nevyhnutné stabilizovať vitálne funkcie pacientky, ktorá preto bola ďalšie dni v plnej starostlivosti oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM)," ozrejmil Kacian.

Podľa primára OAIM Františka Cisarika uviedli ženu do farmakologicky riadeného bezvedomia. "Vzhľadom na krčnú léziu a početné poranenia nedokázala dýchať sama, museli sme ju pripojiť k umelej pľúcnej ventilácii a pokračovať v analgosedácii. Počas týždňa sa nám podarilo pacientku pripraviť aj na druhú náročnú operáciu," vysvetlil Cisarik.

Pooperačný stav pacientky bol adekvátny rozsahu a závažnosti operačného výkonu, postupne sa však stabilizovali všetky životne dôležité orgány. Následne ju mohli previezť do neďalekej nemocnice bližšie k jej rodine a blízkym, uzavrela hovorkyňa nemocnice.