Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Regióny

Väzeň odsúdený za znásilnenie a lúpež napadol dozorkyňu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

V ústave Košice-Šaca s minimálnym stupňom stráženia spomínaný väzeň čistil v kuchyni nožom zemiaky.

Bratislava 22. júna (TASR) - K fyzickým útokom odsúdených slovenských väzňov voči dozorcom - príslušníkom Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) počas ich výkonu služby dochádza veľmi ojedinele.

V tomto roku sa odohrali len tri, a to posledný koncom minulého týždňa. "V piatok 17. júla v popoludňajších hodinách došlo v priestoroch kuchyne odsúdených v ústave Košice-Šaca k fyzickému napadnutiu a vyhrážaniu sa nožom príslušníčke zboru 38-ročným odsúdeným, ktorý sa vo výkone trestu odňatia slobody nachádza pre spáchanie trestných činov znásilnenia, lúpeže a vydierania. Vďaka rýchlemu zásahu sa podarilo zabrániť závažnejším dôsledkom jeho konania a napadnutej príslušníčke zboru boli spôsobené ľahšie zranenia, ktoré si vyžadovali ošetrenie v Nemocnici s poliklinikou Košice-Šaca s následnou práceneschopnosťou," uviedol pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa ZVJS Adrián Baláž. Podľa informácií TASR spomínaný väzeň v tomto ústave s minimálnym stupňom stráženia čistil v kuchyni nožom zemiaky.

O uvedenej skutočnosti riaditeľ ústavu bezprostredne po jej vzniku informoval vedenie Generálneho riaditeľstva zboru. "Nakoľko okolnosti tejto udalosti prešetrujú príslušníci Okresného riaditeľstva PZ Košice, nie je Zbor väzenskej a justičnej stráže oprávnený poskytnúť k prípadu bližšie informácie," dodal ďalej Baláž.

Ďalšie dva spomínané útoky v tomto roku však nemali až tak nebezpečný charakter, boli bez zbrane - išlo o napadnutie rukami a nohami.

V súčasnosti sa v slovenských ústavoch nachádza 1321 obvinených a 8812 právoplatne odsúdených.

"Samotná služba v Zbore väzenskej a justičnej stráže už z hľadiska jej špecifického zamerania a výkonu vo väzenskom prostredí predstavuje zvýšené bezpečnostné riziko. Preto každý príslušník zboru prechádza odbornou prípravou a výcvikom. Zároveň je miera reálneho ohrozenia života alebo zdravia zohľadnená jednak v služobnom príjme, ako aj v ďalších sociálnych výhodách oproti iným zamestnaniam. Takmer každé pracovisko, na ktorom sú zaradení odsúdení bez ohľadu stupeň stráženia, využíva v rámci výrobného procesu pomôcky, ktoré môžu byť použité ako zbraň. Či už sú to rôzne druhy náradia, alebo napríklad obuvnícke šidlo, ktoré používajú aj odsúdení na doživotný trest odňatia slobody. Rovnako tak u pracovne nezaradených odsúdených môžu byť pri útoku zo strany väznených osôb využité rôzne časti zariadenia cely, prípadne časti sklenených výplní okien a podobne," zdôraznil na záver Baláž.