< sekcia Regióny

VIDEO: Beda, ak nebude veda. Pochod v Bratislave podporil prácu vedcov

Na snímke účastníci Pochodu za vedu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 14. apríla 2018. Foto: TASR/Marko Erd

V rámci sprievodného programu Pochodu za vedu prezentovali svoje aktivity OZ Slovenské planetáriá, Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV či slovenský kozmický priemysel.

Bratislava 14. apríla (TASR) – Súčasná spoločnosť má tendenciu odkláňať sa od overených informácií založených na vedeckých dôkazoch a dôverovať takzvaným alternatívnym faktom. Vedecká komunita chce na túto situáciu upozorniť organizovaním druhého ročníka Pochodu za vedu, ktorý v sobotu prešiel Bratislavou. TASR o tom informovali jeho organizátori z občianskeho združenia Slovenské planetáriá, podľa ktorých je bratislavský pochod súčasťou globálnej akcie March for Science.


„Chceli by sme vzdať hold vedcom, ich práci. Hlavným cieľom pochodu je podpora kritického myslenia medzi ľuďmi, nakoľko veda sa v posledných rokoch dostala medzi ľuďmi pod veľký tlak, nielen zo strany politikov a ľudí, ktorí by mali vedu podporovať, ale aj verejnosti," definoval cieľ podujatia jeden z organizátorov, Peter Wachter z OZ Slovenské planetáriá.Tento stav je podľa neho spôsobený rozšírením internetu a sociálnych médií, keďže každý, kto chce, má prístup na internet a môže sa vyjadrovať často aj k veciam, ku ktorým nemá čo povedať. „Týmto sa veda dehonestuje a chceme na to poukázať," dodal Wachter a pripomenul, že pochod organizujú spolu s platformou Žijemvedu.sk, združujúcu mladých slovenských vedcov v zahraničí.

Na snímke účastník počas pozorovania slnka teleskopom s H-alfa filtrom v rámci Pochodu za vedu na námestí SNP v Bratislave 14. apríla 2018.
Foto: TASR/Marko Erd


V tejto súvislosti chcú pochodom upozorniť aj na to, že „mrhanie finančnými prostriedkami na vedu a celospoločenský nezáujem o stav vzdelávania v našej krajine zapríčiňujú odchod slovenských študentov a vedcov do zahraničia". Organizátori podujatia zdôraznili, že veda a vedecký výskum nie je niečo, čo je možné ignorovať donekonečna. „Tento problém je nutné vyriešiť, aby Slovensko mohlo byť aj svetovým inovátorom, a nie len svetovou továrňou na automobily," uzavreli.

V rámci sprievodného programu Pochodu za vedu prezentovali svoje aktivity OZ Slovenské planetáriá, Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV či slovenský kozmický priemysel.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.