Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Regióny

Ministerstvo obrany chce dať VOP Trenčín do dlhodobého prenájmu

Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Minister obrany Martin Glváč odvolal 3. apríla tohto roku z funkcie riaditeľa Vojenského opravárenského podniku v Trenčíne Františka Vlkoviča.

Trenčín 9. júla (TASR) – Pre vojenský opravárenský podnik (VOP) v Trenčíne chce nájsť Ministerstvo obrany SR strategického partnera. Od januára budúceho roku ho plánuje dať na základe verejnej súťaže do dlhodobého prenájmu. Na dnešnom brífingu po stretnutí so zamestnancami podniku to povedal minister obrany Martin Glváč.

"V stredu (10. 7. - pozn. TASR) predkladám do vlády materiál a uchádzam sa o mandát vypísať výberové konanie na prenájom podniku VOP Trenčín tak, ako sme to urobili v minulom roku vo VOP Nováky. Hlavným cieľom je nájsť partnera, ktorý vie zabezpečiť zákazkové krytie, aby bol podnik napojený nielen na rozpočet ministerstva obrany," povedal minister s tým, že v Novákoch je podnik napojený na rozpočet ministerstva obrany už iba desiatimi percentami.

Ako dodal, základným kritériom bude cena nájmu, ktorá bude mať pri rozhodovaní 50-percentnú váhu, 40 percent bude zachovanie zamestnanosti a desať percent odkúpenie majetku. "Kladieme veľký dôraz na to, aby zostala zachovaná zamestnanosť a aby ľudia neprišli o prácu," zdôraznil Glváč s tým, že sa prihlási viac záujemcov, aby sa zachoval konkurenčný boj.

Zákazkové krytie je podľa ministra zabezpečené do konca tohto roku, predpokladá, že od januára budúceho roku by už mal podnik spravovať nový nájomca, s ktorým plánujú podpísať nájomnú zmluvu podobne ako v Novákoch na 20 rokov.

Podľa povereného riaditeľa VOP Trenčín Ľudovíta Fridricha v podniku momentálne robia generálne opravy ťažkej techniky – Tatier a robia tiež nálezové opravy bojových vozidiel pechoty. Projekt modernizovania bojových vozidiel techniky, ktorý prezentovali po veľtrhu v Brne, zatiaľ podľa Fridricha v Trenčíne ešte nie je. Keďže ministerstvo obrany avizuje skôr nákup novej techniky a nie jej modernizovanie, zákazkové krytie je také, aké je. "My, ako akciová spoločnosť, nie sme schopní získať externé zákazky, z 82 až 90 percent zabezpečujeme zákazky pre ministerstvo, ostatné sú externé pre iných zákazníkov," doplnil Fridrich.

Minister obrany Martin Glváč odvolal 3. apríla tohto roku z funkcie riaditeľa Vojenského opravárenského podniku v Trenčíne Františka Vlkoviča. Jedným z dôvodov bol fakt, že riaditeľ štátnej spoločnosti nezabezpečil pred veľkonočnými sviatkami vyplatenie miezd zamestnancom podniku.

SDKÚ: Hľadanie strategického partnera pre VOP Trenčín je skrytá privatizácia

Strana Smer-SD dnes porušila svoju hlavnú doktrínu, že počas svojho vládnutia privatizovať strategické podniky na Slovensku nebude. Vyhlásil to na dnešnom brífingu podpredseda opozičnej SDKÚ-DS Martin Fedor. Súčasné kroky vlády v prípade Vojenského opravárenského podniku (VOP) Trenčín sú podľa opozičnej strany len skrytou formou privatizácie.

"Robert Fico pritom stále propagoval, že privatizovať sa nebude. Prenájom na niekoľko desiatok rokov ale v skutočnosti je privatizáciou. Len sa chce tváriť, že je to niečo iné. Minister obrany preto ide proti doktríne, na ktorej Smer vyrastal. Dalo by sa povedať, že minister ide proti premiérovi," tvrdí Fedor. Podľa jeho slov do strategických podnikov doteraz natiekli už desiatky miliónov eur, a to najmä z verejných zdrojov.

Ako ďalší príklad skrytej privatizácie uvádza podpredseda SDKÚ- DS Ivan Štefanec nákladného železničného prepravcu ZSSK Cargo. "Odmietnutie privatizácie Carga v roku 2006 znamenalo, že do štátnej kasy neprišlo 458 miliónov eur, to bola vtedajšia ponuka. V roku 2009 štát cez finančnú výpomoc do tejto firmy nalial 166 miliónov eur. Od roku 2006 až do dnes vytvorilo Cargo stratu 249 miliónov eur. Keď spočítame tieto tri čísla, vychádza nám suma 873 miliónov eur, čo sú ďalšie škody, ktoré dokazujú, že štát nie je najlepší vlastník," vyhlásil Štefanec.