Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Regióny

V kauze výbuchu v nováckych opravárňach vypovedal Eduard B.

Na archívnej snímke obžalovací spis. Foto: TASR/Pavol Remiaš

Pojednávanie sa konalo v rodinnom dome v Novákoch, a to pre zlý zdravotný stav Eduarda B., ktorý mu nedovoľoval dostaviť sa do budovy Okresného súdu v Prievidzi.

Nováky 24. októbra (TASR) - Výpoveďou bývalého ekonomicko-obchodného riaditeľa Eduarda B. pokračovalo dnes hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu vo Vojenskom opravárenskom podniku (VOP) Nováky, ktorý si vyžiadal životy ôsmich ľudí. Pojednávanie sa konalo v rodinnom dome v Novákoch, a to pre zlý zdravotný stav Eduarda B., ktorý mu nedovoľoval dostaviť sa do budovy Okresného súdu (OS) v Prievidzi.

"Vyhodnocovala som hlavné pojednávanie, dôkazy, ktoré vyvstali, potrebu doplnenia dokazovania. Na jednom z posledných hlavných pojednávaní bol vypočutý aj jeden zo znalcov. Ten skonštatoval určité skutočnosti, k určitým okolnostiam sa vyjadroval práve dnes vypočúvaný obžalovaný a je tam rozpor, respektíve ja som cítila potrebu jeho dopočutia a preto bolo nariadené hlavné pojednávanie práve výsluchom obžalovaného," zdôvodnila pre médiá samosudkyňa OS v Prievidzi Noema Turanovičová.

Pojednávanie, ktoré sa konalo v rodinnom dome a nie na pôde súdu, si podľa Turanovičovej vyžiadal aktuálny zdravotný stav jedného z obžalovaných. "Súd prikročil k takejto možnosti riešenia hlavného pojednávania práve pre okolnosť vyvstaného zdravotného stavu, ktorá bola potvrdená aj vyžiadaným znaleckým posudkom. Znalec skonštatoval možnosti výsluchu obžalovaného, ale za tých podmienok, ktoré nakoniec aj zvolil súd," ozrejmila.

OS v Prievidzi, ako ďalej skonštatovala samosudkyňa, prijal opatrenia, aby boli zachované všetky štandardy, ktoré vyžaduje hlavné pojednávanie, pričom miestnosť bola prispôsobená podmienkam, kde prebiehalo. Samosudkyňa tiež vylúčila verejnosť, a to pre osobitný záujem v súvislosti s miestom, kde sa konal súd. Inde ako v miestnosti na súde pojednávala podľa svojich slov po prvý raz a myslí si, že je to po prvý raz aj v histórii OS v Prievidzi.

"Po výsluchu Eduarda B. odročila samosudkyňa OS v Prievidzi pojednávanie na neurčito, keďže vytýčenie jeho termínu je potrebné skoordinovať s obhajcami obžalovaných. Pokračovať bude začiatkom budúceho roka, v januári alebo februári, súd má v pláne ešte vypočuť niektorých svedkov," informoval TASR hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus.

Na jednom z budúcich pojednávaní, ako pripustila Turanovičová, opätovne vypočuje aj majstrov z VOP Nováky, potreba ich vyjadrenia opäť podľa nej vyvstala z výsluchov znalcov. "Predpokladám, že to dokazovanie je už v takom štádiu, že ešte nejaké úkony budú, aktuálne vykonávam doplňujúce dokazovanie," reagovala na otázku ohľadom termínu ukončenia súdu.

Prievidzský OS sa kauzou výbuchu vo VOP Nováky zaoberal naposledy 5. februára 2015. Na súde vtedy vypovedal bývalý generálny riaditeľ VOP Nováky Jozef B. a prítomní sa oboznamovali s listinnými dôkazmi. Samosudkyňa potom pojednávanie odročila na neurčito, dôvodom bolo doplnenie prípadných dôkazov a dôkazov k jednému znaleckému posudku z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru.

Kauzou výbuchu v podniku, ktorého činnosť sa sústredila najmä na delaboráciu munície, sa OS v Prievidzi začal zaoberať v marci 2012. K okolnostiam výbuchu a ďalším veciam, ktoré súviseli s tragickou udalosťou, doposiaľ vypovedali pravdepodobne všetci svedkovia a vyjadrili sa viacerí znalci z rôznych odborov.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia v súvislosti s tragickým výbuchom vo VOP Nováky z 2. marca 2007, pri ktorom zahynulo osem pracovníkov a 37 utrpelo rôzne zranenia, sú piati bývalí manažéri VOP Nováky - generálny riaditeľ VOP Jozef B. (1956), ekonomicko-obchodný riaditeľ Eduard B. (1942), technický riaditeľ Ján L. (1957), výrobný riaditeľ Ján L. (1963) a bezpečnostný technik Jozef O. (1975).

Podľa znenia obžaloby sú manažéri zodpovední za to, že zanedbali bezpečnosť pracovníkov pri delaborácii, teda mechanickej, ručnej likvidácii rôznej munície, na čo mal podnik dlhodobú špecializáciu. Súd posudzuje, či vedúci pracovníci pripustili neúmernú kumuláciu výbušného materiálu a jeho uskladňovanie vo výrobných priestoroch a v ich blízkosti. Množstvo výbušnín, ako sa uvádza v obžalobe, mnohonásobne prekračovalo objem stanovený predpisom Ministerstva hospodárstva SR o uskladňovaní výbušnín aj platný predpis o bezpečnostných opatreniach pri práci s muníciou a výbušninami a ničení munície vydaný bývalým ministerstvom národnej obrany v roku 1963.