Regióny

Výška nákladov na zimnú údržbu sa v Trnave vždy odvíja od počasia

TASR, 15. januára 2016 16:58

Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja má v agende 1592 km ciest.

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Turanovič
Trnava/Hlohovec/Piešťany/Senica 15. januára (TASR) – Doterajší mierny priebeh zimy príliš nezaťažil rozpočty miest v Trnavskom kraji. Na zimnú údržbu komunikácií minuli samosprávy menej v porovnaní s inými rokmi, v rozpočtoch miest však samostatná kapitola na prostriedky pre tento účel zväčša nie je.

Mesto Senica má podľa hovorkyne Roderiky Petrákovej každoročne schvaľovaný rozpočet na celoročnú údržbu verejných priestranstiev. Do tejto položky patrí zametanie chodníkov, ciest a taktiež odhŕňanie snehu a posyp. "Mesto udržuje 130 km chodníkov a ciest, práce realizujú Technické služby Senica, a.s., pracujú aj zamestnanci mesta, prijatí na pozíciu pomocného robotníka a uchádzači o zamestnanie zaradení na menšie obecné služby," uviedla pre TASR. Na údržbu majú technické služby k dispozícii tri traktory s pluhmi a dva posýpacie stroje. "V roku 2014 bol náklad na údržbu komunikácií 26.000 eur, za rok 2015 zhruba 40.000 eur," dodala Petráková.

V Piešťanoch je podobná situácia, podľa hovorkyne Evy Bereczovej Služby mesta Piešťany nemajú špeciálne vyčlenené prostriedky na udržiavanie svojich 109 km ciest a 206 km chodníkov. Používajú päť traktorov, jeden nakladač, štyri multikáry a na ručnom čistení sa strieda desať ľudí na dvoch pracovných zmenách. Za uplynulú zimu minuli pri údržbe na mzdové a ostatné náklady 64.190 eur.

Poskytovateľom služieb zimnej údržby komunikácií, chodníkov a verejných priestranstiev pre mesto Hlohovec je TKO Ekopres II. Firma vyhrala verejnú súťaž so sumou 73.255 eur. "Práce robia podľa potreby, v závislosti od poveternostných podmienok a účtované sú od výkonu," informovala hovorkyňa Zuzana Hrinková Siebenstichová. Dodala, že firma je schopná nasadiť do ulíc naraz päť traktorov, dva veľké sypače, malý sypač, dve UNC vozidlá a na odpratávanie snehu aj nákladné vozidlá, traktory s vlečkami či bagre a 10 osôb na ručné odpratávanie snehu. "Za zimnú údržbu 2015/2016 doteraz ešte nebola mestu vystavená žiadna faktúra. Na zimu 2014/2015 sme vynaložili sumu 38.892 eur," uviedla Hrinková Siebenstichová.

Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja (SÚC TTSK) má v agende 1592 km ciest 2. a 3. triedy a cesty 1. triedy na základe zmluvného vzťahu so Slovenskou správou ciest. Podľa hovorkyne Natálie Krištofíkovej v tomto roku zabezpečuje údržbu približne 260 zamestnancov pomocou 92 mechanizmov. "V prípade potreby a v kalamitných stavoch má SÚC TTSK zazmluvnené externé mechanizmy, ktoré sú v 24-hodinovej pohotovosti pripravené pomôcť na našich úsekov ciest," dodala pre TASR. Ani SÚC TTSK nemá presne stanovený rozpočet na túto zimu, výška nákladov je závislá od počasia. Za sezónu 2014/2015 to bolo 4,386 milióna eur.

Prečítajte si aj:

17. januára 2016 18:36

ONLINE: Počasie trápi východnú Európu
Zmeny počasia ste mohli sledovať spolu s nami. audio

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:59

Ako začne Múzeum A. Warhola v Medzilaborciach letnú sezónu?
Pôjde o inauguráciu unikátnych diel, ktorej súčasťou budú 1. mája aj sprievodné aktivity pre verejnosť.

sk
dnes 20:24

Nový chodník v Husinej má zvýšiť bezpečnosť v neprehľadnom úseku
Podľa starostu obce výstavba tejto komunikácie pre peších stála samosprávu zhruba 57.000 eur.

sk
dnes 19:23

V Dubnici nad Váhom odhalili pamätnú tabuľu. Pripomína holokaust Rómov
Zaisťovací tábor pre Rómov, ktorý bol v Dubnici nad Váhom zriadený v rokoch 1944 a 1945

sk

Najčítanejšie Regióny

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac