Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 12. máj 2024Meniny má Pankrác
< sekcia Regióny

Výstava Múr, ktorý rozdelil Berlín približuje osudy ľudí a národov

Na archívnej snímke zo 6. októbra 1988 žena sa pozerá na transparent s nápisom (Pán Honecker), Múr pôjde preč ! Nie o 30, 50 alebo 100 rokov, ktorý bol pripevnený k Berlínskemu múru pred Brandenburskou bránou. Foto: TASR/DPA

Výstavu pripravila Spolková nadácia pre analýzu diktatúry SED v spolupráci s nemeckými novinami Bild a Die Welt.

Bratislava 12. augusta (TASR) - Dramatické osudy národov, rodín i jednotlivcov spojené s Berlínskym múrom približuje na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave open air výstava Múr, ktorý rozdelil Berlín. Koná sa pri príležitosti 60. výročia postavenia Berlínskeho múru. Potrvá do 31. augusta. TASR o tom informoval Michal Petrík, projektový manažér z Nadácie Konrada Adenauera.

"Výstava opisuje dramatické osudy národov, rodín i jednotlivcov. Každý z týchto osudov sa spája s Berlínskym múrom rozdelenia. Na 20 plagátoch prináša množstvo zaujímavého dokumentárneho materiálu a približuje textom i obrazom historické udalosti, ako aj každodenný život v rozdelenej krajine," približuje Petrík.

Pred 60 rokmi, 13. augusta 1961, začal komunistický režim vo východnom Nemecku s výstavbou Berlínskeho múru. Po 28 rokoch, 9. novembra 1989, Berlínsky múr padol. Predzvesťou jeho pádu, rovnako i komunistického režimu, boli viaceré udalosti v krajinách pod kuratelou Moskvy. Jednou z nich bola aj Sviečková manifestácia v Bratislave (25. marca 1988), potlačená vodnými delami a obuškami. Podiel Slovenska a ďalších krajín strednej Európy na páde Berlínskeho múru pripomína aj pamätník odhalený v roku 2017 v Berlíne priamo pri Berlínskom múre.

Výstavu pripravila Spolková nadácia pre analýzu diktatúry SED v spolupráci s nemeckými novinami Bild a Die Welt. Výročie práve touto výstavbou chce pripomenúť Nadácia Konrada Adenauera a občianske združenie Nenápadní hrdinovia.