< sekcia Regióny

Výstava v Hornonitrianskom múzeu prezentuje diela nádejných umelcov

Mesto Prievidza. Foto: TASR

Výstava Dvanásť v kruhu je piatym pokračovaním spolupráce Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a mladých výtvarno-umeleckých nádejí.

Prievidza 16. júla (TASR)- Kruh plný mytologických odkazov, mystérií a farieb je symbolom výstavy diel žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy v Koši, ktorú vo svojich priestoroch sprístupnilo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. Expozíciu pod názvom Dvanásť v kruhu si tam môžu návštevníci pozrieť do 9. septembra, informovala Jana Vidová zo sekretariátu múzea.

"Kruh ako symbol večného cyklu, kolobehu času a nekonečnosti, kde koniec je vždy začiatkom, existoval dávno pred prvými písomnými dokladmi o prítomnosti človeka na zemi. Je jedným z najčastejších znamení v prírode i v ľudskom diele. Odpradávna býva znázorňovaný v podobe hada požierajúceho vlastný chvost, v mnohých kultúrach mal ochrannú funkciu proti zlým duchom, bol inšpiráciou pre geometriu, astronómiu i matematické počty," uviedla Vidová.

Kruh podľa nej priamo súvisí i s meraním času, keď základný obeh okolo jeho obvodu znamená polovicu dňa. "A práve kruh rozdelený na 12 častí plných mytologických odkazov, mystérií a farieb si vybrali študenti Súkromnej základnej umeleckej školy Koš pod vedením výtvarného pedagóga Antona Strateného a vzájomne previazali so starovekým príbehom na kruhovom obvode vzácneho múzejného artefaktu, rímskej striebornej misy - lanx discos," priblížila.

Výstava Dvanásť v kruhu je piatym pokračovaním spolupráce Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi a mladých výtvarno-umeleckých nádejí.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.