< sekcia Regióny

Výstava v lesníckom múzeu priblíži vidiecky odev z vianočného obdobia

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Ako uviedla autorka Veronika Šuchaňová, výstava priblíži Vianoce z netradičného uhla pohľadu.

Zvolen 6. decembra (TASR) - V Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) vo Zvolene sprístupnili vo štvrtok v poradí tretiu výstavu z cyklu Obrázky Vianoc, ktorý nadväzuje na dlhodobú tradíciu autorských vianočných výstav múzea. Tohtoročná výstava nesie názov Od Vianoc do Ducha, nespúšťaj sa kožucha...

Ako uviedla autorka Veronika Šuchaňová, výstava priblíži Vianoce z netradičného uhla pohľadu. "Často používané motívy ako vianočné kalendárne zvyky, obyčaje, výzdoba príbytkov alebo betlehemy sú nahradené témou zameranou na tradičný vidiecky odev nosený vo vianočnom období," priblížila.

Prostredníctvom textu a zbierkových predmetov výstava predstaví pestrosť a rozmanitosť zimného sviatočného odevu. Návštevníci tak uvidia rôzne druhy mužského a ženského odevu noseného koncom 19. a začiatkom 20. storočia počas adventu a sviatkov v regióne Zvolena. "Pozornosť upriami na majstrovské diela našich predkov v podobe kožušinových a súkenných odevných súčiastok," doplnila autorka výstavy.

Výstava, ktorá potrvá do 11. januára budúceho roka, zároveň symbolicky prevádza návštevníka štedrovečerným dňom od skorého rána až po polnočnú omšu a okrajovo pripomína niektoré zvyky spájajúce sa s týmto sviatočným dňom. Jednotlivé scény výstavy náznakovo predstavujú priestor profánny - tradičnú chyžu, ale aj sakrálny – priestor oltára.

Sprievodnými aktivitami k výstave sú tvorivé dielne určené pre deti a mládež.