Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Regióny

Za kúpanie v Čunovských jazerách je pokuta takmer 10 000 eur

Monitorovací let počas vysokej hladiny Dunaja a Moravy 4. júna 2013 v Bratislave. Pohľad na vodné dielo Čunovo. Foto: TASR/Michal Svítok

Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny môže byť za tento priestupok vyrubená pokuta až do výšky 9 958,17 eura. Návštevníci v minulosti zničili v tejto lokalite vzácnu faunu a flóru.

Bratislava 13. júla (TASR) - Kúpanie v jazerách v Čunove je stále zakázané, aj keď mnohí návštevníci o tom nevedia. Podľa zákona o ochrane prírody a krajiny môže byť za tento priestupok vyrubená pokuta až do výšky 9 958,17 eura. Jazerá sa nachádzajú na území chránenom osobitnými predpismi so štvrtým stupňom ochrany. Zákaz platí teda z dôvodu ochrany prírody, nie vodného zdroja. Pre TASR to dnes uviedol hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) Ján Pálffy.

„Po zmene legislatívy ohľadom požiadaviek na určenie ochranných pásiem vodárenských zdrojov sa Čunovské jazerá dostali mimo ochranného pásma II. stupňa vodárenského zdroja. BVS od roku 2007 nemá dôvod požadovať zákaz kúpania v jazerách, lebo neovplyvňujú kvalitu podzemnej vody, odoberanej prostredníctvom studní vodárenského zdroja,“ vysvetlil Pálffy.

Čunovské jazerá sa nachádzajú na území chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy, prírodnej rezervácie Ostrovné lúčky a chránenom vtáčom území Dunajské luhy, pričom z pohľadu možnosti kúpania v Čunovských jazerách sú rozhodujúce Ostrovné lúčky so štvrtým stupňom ochrany. V tejto prírodnej rezervácii bola od roku 2009 časť vyhradená pre návštevníkov, čo znamenalo, že v tejto časti jazier sa mohli kúpať. Krajský úrad životného prostredia v Bratislave však toto vyhradené miesto pre verejnosť za účelom rekreácie a športu zrušil.

„Návštevníci boli nedisciplinovaní, jazdili do bezprostrednej blízkosti jazier autami a kúpali sa v okolí celého jazera. Nielenže tým zničili vzácnu faunu a flóru v okolí, vrátane stoviek orchideí, ale zanechávali po sebe aj množstvo odpadkov,“ uviedla pre TASR starostka Čunova Gabriela Ferenčáková, podľa ktorej jednoznačnému zákazu vjazdu dovnútra areálu, a tým aj jednoznačnej informácii o zákaze kúpania, bránia vlastnícke vzťahy pod komunikáciou, ktorá k jazerám vedie.

„Tabule o zákaze boli umiestňované viackrát, ale návštevníci ich vzápätí odstránili. Mesto pri ceste vyznačilo plné čiary, aby tam ľudia nemohli parkovať. Bol tam aj zákaz vjazdu, ale ochrana prírody platí až od rampy, a to zasa nerieši vstup pre cyklistov,“ upozornila na situáciu Ferenčáková.