Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Regióny

Zátarasy na Triblavinskej ceste skomplikovali cestu vodičom

Na ceste, ktorá spája Čiernu Vodu (časť obce Chorvátsky Grob) s Ivankou pri Dunaji v okrese Senec, zažili vodiči nemilé prekvapenie. Na ceste opätovne ležali betónové hranoly, ktoré bránili prejazdu. Foto: TASR/Štefab Puškáš

Prednosta obecného úradu Peter Matula nesúhlasí s uzavretím Triblavinskej cesty a žiada odstránenie zátarás.

Bratislava 16. apríla (TASR) - Na ceste, ktorá spája Čiernu Vodu (časť obce Chorvátsky Grob) s Ivankou pri Dunaji v okrese Senec, zažili vodiči nemilé prekvapenie. Na ceste opätovne ležali betónové hranoly, ktoré bránili prejazdu. Rovnaká situácia tu nastala aj vlani koncom júla. Odvtedy sa problémom zaoberali príslušné štátne, miestne i regionálne úrady. Spoločnú reč s majiteľom pozemku, cez ktorý cesta prechádza, dosiaľ nenašli.

V lokalite Čierna Voda sa intenzívne stavia bez elementárneho riešenia dopravnej infraštruktúry. Takzvaná Triblavinská cesta je za tejto situácie mimoriadne vyťažená. Stále však nie je zaradená do cestnej siete, hoci majiteľ pozemku takýto prísľub vlani dostal. Táto cesta kedysi slúžila ako dopravná komunikácia pre družstvo, aby sa poľnohospodárske stroje mohli dostať na okolité polia. Dnes je to súkromný majetok, ktorý je zapísaný v liste vlastníctva ako dvor, a nie ako cesta. Pozemky vlastní akciová spoločnosť MCST, ktorá túto spojnicu uzavrela.

Podľa predsedu predstavenstva MCST Štefana Sládečka išlo o vynútené opatrenie. Komunikácia má charakter cesty III. triedy, no využívajú ju aj ťažkotonážne motorové vozidlá. Prechádza úzkym mostíkom aj ponad diaľnicu D1. Ten je už vážne poškodený a hrozí zrútením rovno na frekventovanú diaľnicu. Následky by boli katastrofálne. Keďže Triblavinská cesta nie je zaradená do cestnej siete, zodpovednosť za následky nehody by niesol majiteľ pozemku.



Nespokojní občania sa sťažujú

Na ceste, ktorá spája Čiernu Vodu (časť obce Chorvátsky Grob) s Ivankou pri Dunaji v okrese Senec, zažili vodiči nemilé prekvapenie. Na ceste opätovne ležali betónové hranoly, ktoré bránili prejazdu.
Foto: TASR/Štefab Puškáš
Nespokojní občania sa však sťažujú. Situáciou sa zaoberalo vedenie Obecného úradu v Chorvátskom Grobe, polícia, Národná diaľničná spoločnosť (NDS) i vyšší územný celok. Prednosta obecného úradu Peter Matula nesúhlasí s uzavretím Triblavinskej cesty a žiada odstránenie zátarás.

"Cesta slúži ako verejná komunikácia a mala byť zaradená do regionálnej cestnej siete. Chorvátsky Grob nesúhlasí s tým, čo sa stalo na Triblavinskej ceste. Podľa nášho názoru bol porušený zákon o cestných komunikáciách. Súkromný podnikateľ sa snaží týmto zátarasou vyrokovať od obce určité podmienky, ktoré si kladie. Obec komunikáciu spravuje, preto sme aktuálne poslali výzvu spoločnosti MCST so žiadosťou, aby do 24 hodín zátarasy odstránila. V opačnom prípade budeme postupovať v súlade so zákonom," uviedol dnes pre TASR.

Podľa starostu obce Miroslava Marynčáka "aj takéto situácie sú dôsledkom gigantického, ale, žiaľ, nekoordinovaného rozvoja obce, časti Čierna Voda, neodborne riadeného bývalým vedením. Nikto nedomyslel takéto následky a už vôbec ich neriešil, počnúc vodou, kanalizáciou, cez školu, škôlky až po dopravu. Ich odstraňovanie je veľmi zdĺhavé a často právne či územne prakticky nemožné."



NDS prisľúbila riešenie

Na ceste, ktorá spája Čiernu Vodu (časť obce Chorvátsky Grob) s Ivankou pri Dunaji v okrese Senec, zažili vodiči nemilé prekvapenie. Na ceste opätovne ležali betónové hranoly, ktoré bránili prejazdu.
Foto: TASR/Štefab Puškáš
NDS prisľúbila riešenie v podobe vybudovania príjazdov na diaľnicu D2, aby vozidlá nemuseli prechádzať cez rizikový nadjazd. Riešením bude aj vybudovanie mimoúrovňovej križovatky pri diaľničnom odpočívadle Triblavina. Ale ani zaradenie tejto spojnice do siete regionálnych ciest sa dosiaľ nerealizovalo. Paradoxne, Triblavinskú cestu využívajú mnohí vodiči, vrátane nákladných vozidiel, no spoločnosť MCST má príjazdové práva k svojim objektom značne obmedzené.

"Tieto obmedzenia nás denne stoja okolo 250 eur. Dva roky už čakáme na odpoveď z Chorvátskeho Grobu, ktorému sme ponúkli prevedenie pozemkov na obec. Nemáme odpoveď ani na konkrétny návrh od NDS na postavenie príjazdových kolektorov na D2 pri diaľničnom nadjazde. Nemáme odpoveď ani z BSK o zaradení cesty do regionálnej cestnej siete. Keďže zákonné užívanie Triblavinskej cesty nie je stále vyriešené, rozhodli sme sa ju uzavrieť v pondelok 15. apríla. O tomto kroku sme riadne informovali verejnosť a obecné samosprávy v Chorvátskom Grobe a Ivanke pri Dunaji," dodal Štefan Sládeček.

Prednosta Chorvátskeho Grobu oponuje. "My sme požiadali spoločnosť MCST, aby previedla na obec tú časť pozemkov pod cestou, ktorá jej patrí. Komunikáciu chceme prepojiť na diaľnicu. Predtým ju však musíme zaradiť do siete regionálnych ciest. MCST nám poskytlo vyjadrenie, z ktorého sa dá usúdiť, že by nešlo o bezodplatný prevod pozemku na obec, ale s najväčšou pravdepodobnosťou o predaj. Obec však nemá voľné prostriedky na takýto nákup."

Na ceste, ktorá spája Čiernu Vodu (časť obce Chorvátsky Grob) s Ivankou pri Dunaji v okrese Senec, zažili vodiči nemilé prekvapenie. Na ceste opätovne ležali betónové hranoly, ktoré bránili prejazdu.
Foto: TASR/Štefab Puškáš