Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Regióny

Počet chorých na respiračné ochorenia v BBSK mierne stúpol

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Najviac komplikácií sa tentoraz vyskytlo vo vekovej skupine detí do piatich rokov, adolescentov a žiakov základných škôl.

Banská Bystrica 3. decembra (TASR) - Mierny, iba sedempercentný nárast ochorení na akútne respiračné ochorenia (ARO) zaznamenali v uplynulom týždni epidemiológovia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje z celého Banskobystrického kraja. Chorých na chrípku a jej podobné ochorenia (CHPO) je však o 43 percent menej.

Údaje o chorobnosti banskobystrickému RÚVZ poskytlo o niečo viac lekárov ako v predchádzajúcom týždni - 58 percent lekárov pre deti a dorast a 47 percent všeobecných lekárov pre dospelých v regióne. "V porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška má výskyt týchto ochorení rovnaký trend," uviedla pre TASR hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová.

Najviac komplikácií sa tentoraz vyskytlo vo vekovej skupine detí do piatich rokov, adolescentov a žiakov základných škôl. Prerušené bolo pre vyše 80-percentnú chorobnosť vyučovanie v Základnej škole v Hajnáčke v okrese Rimavská Sobota.

V 48.kalendárnom týždni evidoval banskobystrický RÚVZ v absolútnych číslach 5233 chorých na ARO, čo reprezentuje prepočítanú chorobnosť takmer 1600 osôb na 100.000 obyvateľov v starostlivosti lekárov hlásiacich v tomto týždni. Chrípka a jej podobné ochorenia sa vyskytli v 179 prípadoch, čo je chorobnosť 55 osôb na 100.000 obyvateľov. Najvyšší počet chorých na ARO je v okrese Rimavská Sobota (1069), Revúca (747), Lučenec (653), ale aj v okresoch Zvolen, Veľký Krtíš, Žarnovica a Žiar nad Hronom. Pacientov chorých na chrípku a jej podobné ochorenia je najviac v okrese Lučenec, Poltár a Žarnovica.

V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že je stále vhodný čas navštíviť svojho lekára prvého kontaktu a dať sa zaočkovať. Odporúčajú to hlavne rizikovým skupinám obyvateľstva, medzi ktoré patria pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, diabetici, onkologickí pacienti a ľudia s chronickými pľúcnymi chorobami či tehotné ženy.