< sekcia Regióny

Pacienti so sklerózou multiplex sa opäť vydajú od Tatier k Dunaju

Svetový deň Sklerózy multiplex. Archívne foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Pacientov so sklerózou multiplex a ich aktivity podporujú aj viacerí umelci, politici, sponzori či firmy.


Bratislava 28. novembra (TASR) - Šíriť osvetu o skleróze multiplex a umožniť pacientom s týmto závažným degeneratívnym ochorením nervovej sústavy spoločne sa bicyklovať a prekonávať prekážky, je cieľom tretieho ročníka projektu od Tatier k Dunaju.

"Uskutoční sa od 22. mája do 27. mája 2017. Pacienti a dobrovoľníci pripravili novú 400-kilometrovú trasu, počas ktorej sa tentoraz budú zastavovať a stretávať s pacientmi nielen v mestách, ale i menších obciach," informovala dnes novinárov Jaroslava Valčeková, predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej a zároveň pacientka, ktorej túto chorobu diagnostikovali pred jedenástimi rokmi.

"Z Račkovej doliny, cez Liptovskú Kokavu dobicyklujeme v prvý deň do kúpeľov Lúčky a v nasledujúcich dňoch prejdeme cez Terchovú, Považskú Bystricu, Trenčín, Trnavu a Bratislavu, ako i dedinky a mestečká na tejto trase," spresnila program cyklotúry Valčeková. Program vyvrcholí 27. mája 2017 na bratislavskom Hviezdoslavom námestí pri príležitosti Svetového dňa sklerózy multiplex i 10. výročia pôsobenia OZ Nádej. Na podujatí sa spolu s pacientmi trpiacimi týmto ochorením zúčastnia aj zdraví ľudia, podporovatelia a sympatizanti občianskeho združenia Nádej, ako i členovia rodín pacientov.

Podujatie má ukázať, že ani takéto náročné ochorenie obmedzujúce pohyb pacientov nesmie byť dôvodom, aby si človek prestal klásť pred seba výzvy a aby sa nemotivoval k ich zdolávaniu. Súčasťou sprievodného programu je možnosť pre pacientov, aby konzultovali svoje ťažkosti súvisiace s chorobou s lekárom.

Patrón podujatia, profesor a lekár Peter Valkovič zdôraznil, že pre pacientov so sklerózou multiplex je pravidelný pohyb životne dôležitý, rovnako ako aj optimizmus, o ktorý sa delia v komunite spolupacientov. "Preto vítam a podporujem túto aktivitu a osobne sa na nej s radosťou zúčastním," povedal. Vyzdvihol, že pacienti s týmto ťažkým ochorením majú v sebe veľký optimizmus, ktorý často chýba zdravým ľuďom.

Pacientov so sklerózou multiplex a ich aktivity podporujú aj viacerí umelci, politici, sponzori či firmy. Účasť na jednotlivých cyklistických etapách už prisľúbili herec Ivan Vojtek, speváčka Katarína Ščevlíková, spevák Tomáš Bezdeda a pridávajú sa ďalší.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.