Regióny

Novinka v Žiari n. Hronom: Tiesňové hlásky majú znížiť kriminalitu

TASR, 14. septembra 2017 14:36

Tiesňové hlásky majú podobu stĺpov s označením SOS, núdzovým tlačidlom a majákom vo vrchnej časti.

Na snímke náčelník Mestskej polície v Žiari nad Hronom Róbert Šiška vysvetľuje fungovanie sytému tiesňových hlások. Foto: TASR/Jana Vodnáková
Žiar nad Hronom 14. septembra (TASR) - V Žiari nad Hronom spustili v týchto dňoch na Slovensku ojedinelý projekt tiesňových hlások. Ide o sedem stĺpov s núdzovým tlačidlom, prostredníctvom ktorých si osoba v núdzi môže privolať pomoc.

"Uličná kriminalita pre nás v súčasnosti predstavuje najväčší problém, teda rôzne formy sociálno-patologických javov a protiprávnych konaní, ktoré sa páchajú priamo v uliciach mesta," podotkol na dnešnom stretnutí s novinármi náčelník Mestskej polície (MsP) v Žiari nad Hronom Róbert Šiška s tým, že sú štatisticky aj najťažšie objasniteľné.

Práve preto tu podľa jeho slov zohráva dôležitú úlohu kamerový systém a tiesňové hlásky, ktoré mu dávajú nový rozmer. "Rozhodli sme sa, že ich začleníme do monitorovacieho kamerového systému, to znamená, že je zabezpečená kooperácia medzi týmito zariadeniami," vysvetlil náčelník.Tiesňové hlásky majú podobu stĺpov s označením SOS, núdzovým tlačidlom a majákom vo vrchnej časti. Po stlačení tlačidla nastane niekoľko vecí súčasne - automaticky sa do okolia rozsvieti maják a upozorní na krízovú situáciu. Z reproduktora sa ozve dispečing mestskej polície, ktorý s dotyčnou osobou začne komunikovať. Na miesto bude automaticky nasmerovaná aj najbližšia kamera z mestského kamerového systému, ktorá zachytí, kto sa pri hláske nachádza. Vďaka kamerám tak mesto ľahko odhalí aj tých, ktorí sa rozhodnú tiesňové hlásky zneužiť.

Tiesňové hlásky majú podľa Šišku aj ďalšie funkcie. "Hláska má napríklad funkciu, ktorá umožňuje, aby sa spustila aj bez toho, žeby bolo potrebné zatlačiť tiesňové tlačidlo. A to v tom prípade, ak je v okolí zvýšený hluk. Ak občan začne volať v jej blízkosti o pomoc, hláska sa spustí automaticky," uviedol Šiška. Ďalšou funkciou je napríklad možnosť hlasového odpočúvania.

SOS stĺpy boli osadené v siedmich lokalitách. Situované boli pri základných školách, v centre mesta, pri centrálnej autobusovej stanici, ale aj v Parku Štefana Moysesa.

Hlavným dôvodom, prečo sa samospráva pre realizáciu tohto projektu rozhodla, je podľa hovorcu mesta Martina Baláža fakt, že takýmto spôsobom opäť posilnia bezpečnosť v uliciach mesta. "Projekt podporila Rada vlády SR pre prevenciu kriminality vo forme dotácie vo výške 34.000 eur. Celkové náklady na realizáciu projektu sú 40.000 eur," dodal Baláž.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:47

Podľa J. Luntera naštartovanie ekonomiky dá ľuďom prácu
Za veľký problém považuje ľudí, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní a stratili pracovné návyky.

sk
dnes 20:37

Pršať neprestáva, rieky stúpajú: V týchto okresoch hrozia povodne
Pred možnými povodňami pre výdatné trvalé zrážky varuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

sk
dnes 18:53

Fiľakovo investuje do obnovy futbalového štadióna 75.000 eur
Podľa slov primátora Fiľakova Attilu Agócsa najväčšou zmenou prejde telocvičňa v areáli štadióna, v ktorej trénujú futbalisti a študenti gymnázia ju využívajú na telocvik.

sk

Najčítanejšie Regióny

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac