Regióny

Žilinský kraj získal spoluprácou s Českom a Poľskom milióny eur

TASR, 9. septembra 2017 15:23

Na hrade Strečno vybudovali vďaka tejto finančnej podpore unikátnu stredovekú dedinu Paseka s jedinečnými historickými obydliami.

Hrad Strečno Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilina 9. septembra (TASR) – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) získal v programovom období 2007/2013 v rámci slovensko-poľskej a slovensko-českej spolupráce 9,8 milióna eur. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.

Doplnila, že na hrade Strečno vybudovali vďaka tejto finančnej podpore unikátnu stredovekú dedinu Paseka s jedinečnými historickými obydliami. "Podarilo sa nám tiež zrekonštruovať najstaršie bábkové divadlo na Slovensku, ktoré sa nachádza v Žiline," uviedla Záteková.

Výsledkom spolupráce sú podľa nej i novovybudované či novooznačené turistické trasy a chodníky. "Obec Čierne dobudovala jestvujúci chodník k Trojmedziu, významnému miestu hranice troch štátov - Slovenska, Česka a Poľska. V Kysuckom Lieskovci vytvorili krížovú cestu a v Námestove zrekonštruovali lesnícky náučný chodník. Eurofondy pomohli tiež k rozvoju cykloturistických trás v Dolnom Kubíne, Závažnej Porube či Liptovskom Hrádku," dodala hovorkyňa ŽSK.

V novom programovom období 2014/2020 sú už pre Žilinský kraj schválené projekty v celkovej výške 16 miliónov eur. "Čakáme na schválenie pri ďalších, ktoré by do ŽSK priniesli investície približne päť miliónov eur. Prioritu má pre nás aktuálne budovanie nového úseku cyklotrasy po ľavej strane Váhu v smere od hradu Budatín po Vodné dielo, ktorá by merala 3,8 kilometra. Financie sme získali prostredníctvom cezhraničnej slovensko-českej spolupráce a súčasťou projektu je i vyznačenie nových siedmich cykloturistických trás prepájajúcich ŽSK a Moravskosliezsky kraj," podotkla Záteková.

"Pôjde o zaujímavé úseky, vhodné predovšetkým pre zdatnejších horských bajkerov, ako nová MTB cyklomagistrála Javorníckym a Beskydským hrebeňom s dĺžkou 58 kilometrov. Turistické chodníky pribudnú tiež medzi Krásnom nad Kysucou a Oščadnicou, Krásnom nad Kysucou a Dunajovom, v Novej Bystrici, Kline i v Dolnom Kubíne. Financovanie pre rozvoj cyklotrás získali aj v Trstenej, Liesku, Hladovke a Suchej Hore," uzavrela hovorkyňa ŽSK.

Prečítajte si aj:

9. septembra 2017 14:40

Bratislavský kraj chce priblížiť krásy Malého a Mošonského Dunaja
Vytvoriť európsku turistickú destináciu Vnútrozemská delta Dunaja je cieľom projektu Danube bike and boat, ktorý sa zameriava na prírodné a kultúrne dedičstvo.

sk
9. septembra 2017 14:13

Lávky v Sulíne a Červenom Kláštore priniesli do obcí viacej turistov
Lávka ponad rieku v hraničnej obci Sulín vedie do poľskej obce Zegiestow. Poliaci ju vybudovali v spolupráci so Slovákmi najmä vďaka finančným prostriedkom z EÚ.

sk
8. septembra 2017 20:04

Karpaty možno na slovenskej a poľskej strane spoznávať zo sedla koňa
Ide o prvý spoločný slovensko-poľský projekt, do ktorého sa zapojilo Združenie obcí pod hradom Čičva.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 21:27

Kandidát na šéfa BBSK J. Lunter kritizoval Kotlebov úrad, ten sa bráni
Podľa Luntera a jeho tímu Kotleba stopol dotácie aj pre divadelný festival Divadelná Chalúpka a športové podujatie Beh nočným Breznom.

sk
včera 21:09

Komenského ulica v Košiciach je pre bežcov maratónu pripravená
Po pretekoch sa bude na nej ďalej pracovať na dokončení nástupných ostrovčekov pre cestujúcu verejnosť či ťahať trolejové vedenia, vrátane vykonania predpísaných skúšok trate a podobne.

sk
včera 20:09

Zvolenskí poslanci zobrali na vedomie štúdiu využitia časti Bariny
Mesto tam chce vybudovať športovo-rekreačný areál, kde by mali vyrásť kúpalisko, plaváreň, 400-metrová atletická dráha, ihriská na futbal, in-line korčuliarska dráha a tiež obytné domy a parkoviská.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac