< sekcia Regióny

Zle parkujúce autá v Košiciach odhalí nová mobilná aplikácia

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Aplikácia je k dispozícii pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS.

Košice 18. septembra (TASR) – Autá, ktoré v Košiciach protiprávne parkujú v zónach s regulovaným parkovným, bude odhaľovať nová aplikácia Kontroluj EČV. Tá po zadaní evidenčného čísla vozidla automaticky overí, či auto v rezidentských zónach v meste má uhradené parkovné a stojí v správnej zóne. TASR o tom dnes informovala mediálna zástupkyňa parkovacej spoločnosti EEI Lucia Chovanová.

"Naším cieľom je pomôcť ľudom upozorniť mestskú políciu na autá, ktoré porušujú predpisy a zaberajú parkovacie miesto v rezidentských lokalitách vodičom žijúcim v týchto zónach," povedala Chovanová.

Aplikácia je k dispozícii pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS. Systém funguje na základe GPS lokalizácie, kde mobilné zariadenie automaticky zistí polohu a priradí ju ku konkrétnej zóne v Košiciach. Po zadaní EČV do aplikácie je následne konkrétna značka porovnaná s databázou vozidiel, ktoré majú oprávnenie v tejto zóne stáť alebo majú zaplatené parkovné.

"V prípade, že vozidlo s EČV, ktoré je zadané do aplikácie, má uhradené parkovanie v inej zóne, ako aktuálne parkuje, aplikácia tiež vyhodnotí parkovné ako nezaplatené. Keďže systém funguje automaticky na základe GPS súradníc, je dôležité, aby každý, kto chce aplikáciu využívať, mal vo svojom telefóne alebo tablete zapnuté GPS aj mobilné dáta a aby sa nachádzal v blízkosti kontrolovaného auta," vysvetlila mediálna zástupkyňa parkovacej spoločnosti.

V prípade, ak ľudia zistia, že v ich zóne parkujú autá bez platného povolenia, môžu sa podľa jej slov obrátiť na mestskú políciu, aby spravila nápravu. "Ak tak urobia, bude to po mobilnej monitorovacej jednotke, ktorá v Košiciach automaticky vyhodnocuje dodržiavanie predpisov, ďalší z informačných vstupov, ktoré môže mestská polícia využiť," dodala Chovanová.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.