< sekcia Regióny

Vo Zvolene otvorili ihrisko pre deti s telesným postihnutím

Detské ihrisko, ilustračné foto. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Jednotlivé komponenty na ihrisku sú upravené špeciálne pre deti na vozíku, či už dieťa môže opustiť vozík alebo nie. Je tam napríklad prevažovacia hojdačka či špeciálne pieskovisko.

Zvolen 14. septembra (TASR) – Detské bezbariérové ihrisko, prvé svojho druhu na Slovensku, otvorili v piatok podvečer vo Zvolene. Rovnako ako dospelí, i deti s telesným postihnutím potrebujú mať možnosť slobodne sa pohybovať a teraz sa už môžu hrať ako ich rovesníci vo vnútrobloku oproti 9. Základnej škole na zvolenskom sídlisku Západ.

"Vážim si každého jednotlivca, ktorý dokáže pomáhať ľudom vo svojom okolí ku kvalitnejšiemu životu. O to viac, ak dokáže uskutočniť niečo naozaj originálne a šíriť tak dobré meno nášho mesta za jeho hranice. Takým je určite i nápad vybudovania malého bezbariérového ihriska," konštatovala primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

S riešením "debarierizácie" verejných priestorov a vybudovaním tohto detského ihriska pre všetky deti bez rozdielu prišlo zvolenské občianske združenie Prístav nádeje, ktoré zastrešuje ľudí so zdravotným hendikepom.

"Chceme, aby hra bola obohacujúcim a celoživotným zážitkom pre všetky deti a ihrisko – miesto, kde sa stretávajú rodiny s deťmi i so zdravotným znevýhodnením, je ideálnym priestorom na búranie bariér," doplnila riaditeľka združenia Prístav nádeje Marcela Václavková Konrádová.

Jednotlivé komponenty na ihrisku sú upravené špeciálne pre deti na vozíku, či už dieťa môže opustiť vozík alebo nie. Je tam napríklad prevažovacia hojdačka či špeciálne pieskovisko.

"Žiadne dieťa by nemalo byť nechané na vedľajšej koľaji len preto, že sme mu nesprístupnili priestor, v ktorom sa pohybuje. Mne osobne sa život zmenil ako 10-ročnej, keď mi začali zdravotné problémy, pre ktoré dnes, v dospelosti, nosím nálepku postihnutá. Dôverne poznám pocit bezmocnosti, keď som sa mohla akurát tak pozerať z okna na to, ako sa deti vonku hrajú bezo mňa, pretože pre mňa tam nič bezbariérové nebolo," dodala Václavková.

Ambíciou združenia je ihrisko rozšíriť o ďalšie bezbariérové komponenty, kolotoč alebo zostavu s plošinami.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.