< sekcia Regióny

Vo Zvolene sú VI. evanjelické cirkevné dni venované osmičkovým dátumom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Na tému Sto rokov slobodnej cirkvi v slobodnej republike bude prednášať Peter Švorc z Prešovskej univerzity. 

Zvolen 27. júna (TASR) - "Osmičkovým" dátumom budú venované aktuálne VI. evanjelické cirkevné dni. Pod záštitou ministerky kultúry SR, predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a primátorky mesta Zvolen sa uskutočnia v dňoch 29. júna – 1. júla vo Zvolene.

"Pre účastníkov tohto celocirkevného podujatia, ktoré sa koná s mottom V Tvojich rukách sú naše časy podľa Žalmu 31,16, je pripravený pestrý program," uviedla pre TASR hovorkyňa Generálneho biskupského úradu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) Edita Škodová.

Na tému Sto rokov slobodnej cirkvi v slobodnej republike bude prednášať Peter Švorc z Prešovskej univerzity. Prednášku o prínose Čs. légií ku vzniku ČSR bude mať generálny duchovný Ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR Marian Bodolló. "Osmičkovým" výročiam bude venovaný aj slávnostný program na zvolenskom námestí v sobotu o 19.30 h.

Jednotlivé programy VI. evanjelických cirkevných dní sa uskutočnia na hlavnom námestí, v evanjelickom kostole, v Divadle J. G. Tajovského, v Podpolianskom osvetovom stredisku, Lesníckom a drevárskom múzeu, na Starej radnici a Technickej univerzite vo Zvolene.

V piatok popoludní sa uskutočnia vernisáže výstav 500. výročie reformácie, Vyšívaná história ECAV na Slovensku a Dar sviatku medzi nami - výber z tvorby Jaroslava Uhela. Po večerných službách Božích je pripravený organový koncert Janka Siromu a Jána Hegeduša.

Slávnostné služby Božie v sobotu o 9.30 h bude v priamom prenose vysielať RTVS. Kázať bude generálny biskup ECAV na Slovensku Miloš Klátik. Okrem zborových spevokolov zo Slovenska na nich vystúpia hostia – spevácky zbor Tília zo Starej Pazovy a spevokol z Pivnice (Srbsko).

Divadlo J. G. Tajovského bude patriť hosťom. Prešovčania zahrajú divadelné predstavenie Krvavý trón a bratislavské Biele divadlo uvedie Benefíciu. Program slova a hudby k 120. výročiu založenia Tranoscia odznie v salóniku hotela Poľana a uvedenie erbu Zvolenského seniorátu a knihy o tomto senioráte sa bude konať v Starej radnici.

Pre deti je pripravená detská besiedka, program na hlavnom pódiu a tvorivé dielne vo farskej záhrade. Pre mládež je určený pestrý program v Technickej univerzite, do ktorého sa zapojí aj Spoločenstvo evanjelickej mládeže a skupina Christianica z Vyšného Žipova, ako aj koncert hudobnej skupiny Pedaropeja na námestí.

Záver cirkevných dní bude patriť nedeľným službám Božím a zborovým slávnostiam vo Zvolene aj v cirkevných zboroch Zvolenského seniorátu. Privítajú na nich kazateľov z Nemecka, Česka, Maďarska a zo Srbska a zborové spevokoly zo Slovenska i zo zahraničia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.