Slovenskí démoni a strašidlá

Slovenskí démoni a strašidlá:

Poznáte niekoho, komu sa príliš darí? Možno upísal dušu zmokovi

Poznáte niekoho, komu sa príliš darí? Možno upísal dušu zmokovi

Ten, kto ho mal v dome, tomu mal prinášať úspech v každej oblasti hospodárskeho života. Prinášal mu nielen peniaze, ale aj obilie a vlastne všetko, čo si zaumienil. Nie vždy sa to však vyplácalo.

19. februára 2017 7:00

Slovenskí démoni a strašidlá

12. februára 2017 7:00

Na týchto slovenských miestach mali strigy sabat. Prileteli aj na rýli
V predstavách ľudu bývali strigy uprostred tmavého lesa v domčeku na kuracej nohe. Vo svojich rozprávaniach ich opisujú ako hnusné bytosti. Tie mladé síce bývali krásne, no boli poriadne nebezpečné.

sk
5. februára 2017 7:00

Horšia ako Báthoryčka? Šintavská bosorka vraj vraždila aj novorodencov
V čachtickom podzemnom žalári sa vraj stretla s Alžbetou Báthoryovou. Na rozdiel od nej sa však nekúpala v krvi panien. Robilo jej potešenie mučiť a zabíjať ľudí bez ohľadu na pohlavie a vek.

sk
29. januára 2017 7:00

Radi sa túlate po zotmení? Mohli vás strčiť do klietky ako čarodejnicu
Pre kedysi vládnucu cirkev bola žena od prírody zlá, rozumom len veľmi málo obdarená bytosť. Predstavovala nádobu plnú smilstva a nebezpečenstva. To všetko ju vraj viedlo do diablovho područia. video

sk
22. januára 2017 7:30

Mních sa bál ženby ako čert kríža, a tak nastávajúcej odťal hlavu
Po slovenskom kraji potuluje sa viacero bezhlavých postáv a mnohé z nich prišli o svoju korunu krásy rôznymi spôsobmi: pri práci, zo zloby druhého, za zradu, ale aj pre svoju chamtivosť.

sk
15. januára 2017 8:00

Tento kat vykrádal kostolné pokladničky. Dostihla ho spravodlivosť
Vo všeobecnosti ho považovali za nečistého, až diabolského. Bola to totiž doba, keď si nikto nebol istý, či raz neskončí pod katovou rukou. V kronikách sa nájdu záznamy aj o upálení za zničenie úľa.

sk
8. januára 2017 7:00

O polnoci si radšej nepískajte, roztrhať vás môže táto bytosť
Spájali si ju aj s poludňajším vánkom. Bola neviditeľná a jej pohyb na poli, kde rástlo a dozrievalo obilie, prezradilo skláňanie alebo rozhŕňanie klasov. Jeden gazda od hnevu hodil do víru svoj nôž.

sk
26. decembra 2016 9:00

Čas Vianoc sa spája aj s ľúbostnou mágiou.Vydaju pomáhala knedľoveštba
V tomto období sa dodržiavalo množstvo zvykov a tradícií, ktoré pretrvali ešte z čias pohanstva. Boli to rôzne povery, čary, veštby či zariekania, ktoré ľudia praktizovali od konca novembra.

sk
4. decembra 2016 8:00

Takáto koza na Čertovici by neprekvapila len čerta, ale určite aj vás
Slovo čert sa udomácnilo pri názvoch pracovných nástrojov, rastlín či lokalít. Za čertov však kedysi považovali aj ľudí s prejavmi psychických porúch. Obviňovali ich z posadnutosti diablom.

sk
27. novembra 2016 8:00

Táto bytosť pchala ľuďom obrovské ňadrá do úst, až kým ich nezadusila
Niektoré lesné bytosti po západe slnka kradli šestonedieľkam životaschopných novorodencov a pokúšali sa ich vymeniť za svoje škaredé choré a večne pažravé deti. Ochrániť ich mohol kvet zvončeka.

sk
20. novembra 2016 9:00

Najlepšie pivo v Bratislave predávalo 12 sirôt.Pomáhala im táto bytosť
Čo hrad, to strašidlo – no nie na každom bola Biela pani. A ešte menej bolo tých Čiernych. Rozprávania o týchto bytostiach boli skôr zriedkavé, no o to viac pútavé. Ich liahňou bola Bratislava.

sk
13. novembra 2016 9:00

Viete, aké tajomstvo skrýval Báthoryčkin had v papuli?
Na výzvu panej muselo dievča pristúpiť k železnej panne a pripäť jej na krk náhrdelník. Len čo sa devy dotkli panny, tá ich nemilosrdne zovrela a už nikdy nepustila. V ich krvi sa Báthoryčka kúpala.

sk
6. novembra 2016 13:15

Zemetrasenie vo Vysokých Tatrách mal spôsobiť drak
Mocní páni mali za úlohu strážiť obzvlášť nebezpečné miesta, ktoré mohli slúžiť ako prestupové brány pre bytosti z druhého sveta. A nie nadarmo si viacerí z nich zvolili do svojho erbu symbol draka.

sk
30. októbra 2016 13:30

'Halloween' u nás: Medovina na cintoríne, tanec v maskách a démoni
To, že Halloween je posledná šanca nespokojných duchov, aby si vybavili účty so živými, vraj vedia aj démoni, strigy a diabli – aj oni sa vyroja na svet, aby si v túto noc zašantili.

sk
23. októbra 2016 12:35

Sexuálne túžby žien sa môžu zhmotniť v démonickú bytosť mory
Ak sa ráno zobudíte zmorení, nevyspatí či s pocitom chorľavosti, vedzte, že za tým mohla byť aj mora. Podľa slovanských povier sa však démonickou morou môžete stať dokonca aj vy...

sk
16. októbra 2016 12:00

Viete, ktorá bytosť si prehadzovala obrovské prsia cez ramená?
Prinášame sériu slovenských rozprávok a povestí, ktoré vás brutálne prebudia. Teraz.sk sa im bude venovať v sérii článkov každú nedeľu.

sk


Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac