Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 11. máj 2024Meniny má Blažena
< sekcia Slovensko

VIDEO: RAVASZ: Darmo robíme dobré kroky, ak ich nevieme predať

Na archívnej snímke zľava splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz a primátor Fiľakova Attila Agócs. Foto: TASR - Branislav Caban

Vláda schválila nové akčné plány Stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020 na roky 2016-2018.

Bratislava 27. februára (TASR) - Riešenie rómskej problematiky potrebuje akčné plány, aby bolo možné vylepšiť koncovku. Na dnešnom stretnutí s novinármi na pracovných raňajkách to vyhlásil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd), ktorý prezentoval odpočet svojej práce za desať mesiacov.

"Darmo robíme dobré kroky, ak to nevieme predať verejnosti, preto tie akčné plány. A darmo robíme dobré kroky, ak sú Rómovia tak či onak diskriminovaní," povedal Ravasz. Práve minulotýždňové vládou schválené nové akčné plány Stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020 na roky 2016-2018 spomenul Ravasz v rámci odpočtu ako prvé.

Podľa jeho slov najväčšou oblasťou ostáva školstvo, čo je sféra, na ktorú je vyčlenených najviac financií. Je to viac ako 170 miliónov eur z celkového 380-miliónového balíka. "Potom je tam zamestnanosť, bývanie, zdravie a pribudol nový akčný plán pre finančnú gramotnosť. Budú ešte akčné plány pre nediskrimináciu a verejné mienku," podotkol.

Ravasz tiež vyzdvihol, že sa podarilo oživiť projekt miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS), čo je pokračovanie rómskych občianskych hliadok. Na projekt je vyčlenených desať miliónov eur. MOPS budú spolupracovať s mestskými a štátnymi policajtmi a zohrávať úlohu mediátorov, keďže rómski obyvatelia môžu považovať políciu za represívnu zložku. Ravaszov úrad očakáva činnosť asi 300 MOPS. Čerpanie peňazí bude od júna, dovtedy sa obce musia hlásiť.

Ravasz tiež zdôraznil, že jeho úrad je poradným orgánom vlády, ktorý by mal radiť aj pri tvorbe zákonov. "Za desať mesiacov činnosti som nevidel žiaden protirómsky zákon. Doteraz sa stávalo, že sa objavili aj také, ale za posledných desať mesiacov sa to nestalo," vyhlásil.

Problém priznal Ravasz v oblasti terénnych sociálnych pracovníkov. Splnomocnenec tvrdí, že podľa súčasného zákona nie je priestor na to, aby túto činnosť vykonávali ľudia, ktorí to robili dlhoročne, ale nemajú diplomy z príslušných odborov, ako prikazuje zákon. Ravasz totiž nechce posielať do osád čerstvých absolventov, ale overených ľudí. "Chceme preto novelu zákona. Ministerstvo práce tvrdí, že je ochotné, ale zatiaľ sme sa nedohodli," povedal.

Svojich predchodcov vo funkcii splnomocnenca komentovať nechcel, vyzdvihol však Miroslava Polláka, ktorý bol v úrade za vlády Ivety Radičovej. Podľa Ravasza sa ich predstavy o výkone tejto funkcie najviac zhodujú. Pollák v súčasnosti spolupracuje s úradom v poradenskej pozícii.