Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

Á. RAVASZ: Fondom dávame menšinám isté prvky kultúrnej autonómie

Na snímke Ábel Ravasz Foto: www.most-hid.sk

Ďalej edukačné aktivity prispievajúce k bližšiemu spoznaniu a porozumeniu medzi občanmi slovenskej národnosti a občanmi patriacimi k národnostným menšinám a etnickým skupinám.

Bratislava 22. februára (TASR) - Vďaka Fondu na podporu kultúry národnostných menšín si bude môcť každá menšina rozhodnúť o svojich kultúrnych prioritách autonómne. Po rokovaní vlády, ktorá dnes schválila zákon o fonde, to povedal vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd), ktorý sa na príprave právnej normy spolupodieľal.



"Dávame isté prvky kultúrnej samostatnosti, samosprávy pre menšiny. Vnímam to ako veľmi pozitívny krok. Menšiny budú môcť rozhodovať o svojich strategických prioritách," uviedol Ravasz. V prípade maďarskej menšiny dúfa, že fond prispeje ku kvalitnejším produktom v oblasti kultúry. "Chceme podporiť aj regióny," doplnil.



Na základe schváleného zákona má vzniknúť Fond na podporu kultúry národnostných menšín, ktorý má byť verejnoprávnou inštitúciou. Fond bude poskytovať finančné prostriedky na osvetovú, vzdelávaciu aj edičnú činnosť, podporovať bude umeleckú tvorbu, organizáciu kultúrnych podujatí, vedu a výskum v oblasti kultúry.

Ďalej edukačné aktivity prispievajúce k bližšiemu spoznaniu a porozumeniu medzi občanmi slovenskej národnosti a občanmi patriacimi k národnostným menšinám a etnickým skupinám. Podpora bude zameraná aj na ochranu, odborné spracovanie, digitalizáciu kultúrneho dedičstva národnostných menšín i na aktivity zástupcov národnostných menšín v oblasti kreatívneho priemyslu.

Ravasz chce lepšiu finančnú gramotnosť Rómov a rómske deti na stredných školách



Lepšia finančná gramotnosť Rómov, rómske deti v normálnych základných školách a nie v špeciálnych, možno aj na stredných školách či menej dlhodobo nezamestnaných ľudí. Aj takéto výsledky by mali priniesť opatrenia, s ktorými počítajú akčné plány Stratégie Slovenskej republiky pre integráciu Rómov do roku 2020 na roky 2016-2018. Plány dnes schválila vláda.

Na opatrenia by malo ísť spolu viac ako 300 miliónov eur, najviac, vyše 170 miliónov eur, do oblasti vzdelávania. Po rokovaní vlády o tom informoval vládny splnomocnenec pre rómske komunity Ábel Ravazs (Most-Híd).

"Novinkou je napríklad akčný plán pre oblasť finančnej gramotnosti. Vnímame to ako prioritnú oblasť, lebo darmo robíme projekty na zlepšenie finančnej situácie tejto skupiny, keď sa tie peniaze dostanú napokon k úžerníkom," uviedol s tým, že jeho úrad plánuje pridať aj akčné plány v oblasti nediskriminácie a verejnej mienky.

Ilustračné foto.
Foto: TASR/Milan Kapusta


Schválené akčné plány sa týkajú oblasti vzdelávania, zamestnanosti, zdravia, bývania a finančného začlenenia. Ak by sa vláde podarilo naplniť všetky plány na 100 percent, podľa Ravasza by to spoločnosti prospelo.

"Mali by sme lepšie vyzerajúce osady, mali by sme vysporiadané pozemky, deti by chodili do škôlok, do normálnych základných škôl a nie do špeciálnych, možno by chodili aj do stredných škôl," povedal po rokovaní vlády Ravasz s tým, že aj rómske deti by mali chodiť do stredných škôl.

"Mali by sme tiež menej ľudí v dlhodobej nezamestnanosti, zdravotných osvetárov v týchto komunitách a možno asistentov a nemocniciach. Je tam vyše 70 konkrétnych opatrení. Ak sa nám podarí urobiť väčšinu, budeme veľmi šťastní," doplnil Ravasz.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) zdôraznil oblasť vzdelávania, do ktorej má ísť najviac peňazí z balíka. "Je rozhodujúcou časťou," poznamenal. Ocenil, že ciele sú ambiciózne, ale aj realistické. Za také považuje aj plány v oblasti bývania či zamestnávania.

Globálnym cieľom schválených akčných plánov je znížiť rozdiely vo vzdelanostnej úrovni Rómov oproti priemeru. A to tak, že sa má zlepšiť prístup detí z marginalizovaných rómskych komunít či žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia ku kvalitnému vzdelaniu na všetkých vzdelávacích stupňoch.

Plány by mali prispieť aj k zníženiu rozdielov v miere zamestnanosti Rómov v porovnaní s priemerom v SR. Znížiť sa majú aj rozdiely v zdravotnom stave medzi Rómami a väčšinovou populáciou. Rómovia majú mať napríklad lepší prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Schválený materiál hovorí aj o znížení rozdielov v dostupnosti bývania, v pláne je aj podpora odstraňovania segregácie Rómov.