Slovensko

Ábel o nových občianskych a vodičákoch: Treba si vymeniť doklady?

Tablet.TV, 25. decembra 2015 12:00

Držitelia eletronickej ID karty môžu cez elektronické služby požiadať napr. o vydanie novej karty, o zmenu trvalého pobytu, ohlásiť stratu, povedal pre TABLET.TV policajný viceprezident.

Viceprezident PZ Ľubomír Ábel. Foto: Tablet.TV
Bratislava 25. decembra (Teraz.sk) – Slovensko ako členský štát Európskej únie neustále prijíma opatrenia, aby zabránilo riziku falšovania vodičských preukazov a čistopisov. „Jedným z týchto opatrení proti falšovaniu a pozmeňovaniu je aj vydanie nového vzoru vodičského preukazu, keďže predchádzajúci vodičský preukaz Slovenská republika vydávala od roku 2004,“ uviedol pre Tablet.TV viceprezident Prezídia Policajného zboru SR Ľubomír Ábel. Nové vodičské preukazy sú v obehu od októbra.

To však neznamená, že treba preukaz automaticky vymeniť. Vodičským preukazom, ktoré boli vydávané od roku 1993 (ružové kartičky s nalepenou fotografiou, pozn. red.) končí platnosť 31. decembra 2023. Vodičským preukazom, ktoré boli vydávané od roku 2004 končí platnosť až 31. decembra 2032. „Pokiaľ má občan zničený vodičský preukaz alebo dôjde k jeho strate, tak už obdrží nový,“ dodal Ábel.

Aby sa zamedzilo falšovaniu vodičských preukazov, pristúpilo sa k zmenám v ochranných prvkoch.

Náklady na nové vodičské preukazy budú podľa viceprezidenta nižšie, ako boli doteraz. „Pri zadávaní podmienok sa nám cestou elektronického trhoviska podarilo vysúťažiť lacnejšie doklady alebo lacnejšie čistopisy, na jeden kus je znížená hodnota o 0,93 eura. Do konca roka odhadujeme, že ušetríme takmer jeden milión 700 tisíc eur, a očakávaná úspora na rok 2016 je odhadovaná až na päť miliónov eur,“ spresnil Ábel.

Zmeny sa týkajú aj občianskych preukazov, tzv. ID kariet. Občianske preukazy s čipom umožňujú občanom komunikáciu nielen s verejnou správou, ale aj so súkromnou sférou. Je to bezpečný prostriedok na identifikáciu a autorizáciu občana v elektronickom svete. „Občania, ktorí sú držiteľmi eletronickej ID karty majú možnosť prostredníctvom elektronických služieb požiadať o vydanie napríklad novej takejto identifikačnej karty, požiadať o zmenu trvalého pobytu, ohlásiť stratu alebo odcudzenie ID karty, zrušiť certifikáty vydané na túto kartu, ohlásiť stratu alebo odcudzenie tabuliek evidenčného čísla motorového vozidla, vykonať prepis držiteľa motorového vozidla, prípadne iné úkony,“ priblížil.

Okrem úspory času to znamená aj zvýšenú bezpečnosť. „Údaje v čipe ID karty sú chránené bezpečnostným osobným kódom, ktorý je kombináciou šiestich číslic, ktoré si občan zadáva pri aktivácii samotného čipu. Bezpečnostný osobný kód sa zablokuje pri piatom nesprávnom zadaní, rovnako ako napríklad v prípad kreditných kariet, s ktorými občania majú skúsenosti, a samozrejme sa občanom odporúča chrániť si tento bezpečnostný osobný kód pre danú ID kartu,“ vysvetlil policajný viceprezident.

Prečítajte si aj:

6. novembra 2015 13:00

Ľ. ÁBEL: Smrteľných havárií motorkárov pribúda, hoci počet nehôd klesá
Za prvých 10 mesiacov sa stalo na slovenských cestách takmer 11-tisíc nehôd. Viceprezident PZ Ľubomír Ábel exkluzívne pre Tablet.TV radí, ako nehodám v jesennom období predchádzať.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:10

Biela pastelka vyráža do ulíc s podporou Mareka Hamšíka
Verejnosť si v informačných stánkoch na vlastnej koži bude môcť vyskúšať, aké je byť slabozrakým či nevidiacim.

sk
dnes 7:38

Most-Híd navrhne zmeniť požiadavky na terénnych sociálnych pracovníkov
Most-Híd si to predstavuje tak, že za terénneho pracovníka by sa mohol prihlásiť aj človek, ktorý túto oblasť ešte nevyštudoval na vysokej škole.

sk
dnes 6:01

Slováci budú môcť študovať na prestížnej univerzite v Berkeley
Memorandum o porozumení, ktoré to umožňuje, podpísali Pellegrini, prorektor pre medzinárodné vzťahy Žilinskej univerzity Ristvej a dekan Fakulty strojárstva Kalifornskej univerzity Shankar Sastry.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac