< sekcia Slovensko

P. ABRHAN: Školstvo bez učiteľov fungovať nemôže

Pavol Abrhan (KDH) Foto: TASR/Tomáš Halász

Predseda poslaneckého klubu KDH navrhuje päťbodový balík opatrení.

Bratislava 7. septembra (TASR) - Opozičné KDH je presvedčené, že školstvo nech by malo akékoľvek technické vybavenie, bez učiteľov fungovať nemôže. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Abrhan, podľa ktorého by mal byť práve učiteľ v centre pozornosti. V prospech pedagógov ponúka Abrhan päťbodový balík opatrení.

Prvým bodom sú nájomné štartovacie byty pre učiteľov. Podľa Abrhana je dostupnosť bývania na Slovensku zlá, takto by zriaďovateľ mohol cez príspevok Štátneho fondu rozvoja bývania postaviť nájomné štartovacie byty pre učiteľov. "Učitelia vzhľadom na nízky nástupný plat by mali na začiatok zabezpečené bývanie a mohli sa tak ľahšie za voľným miestom na škole presťahovať," myslí si.

Druhým bodom je účinná legislatíva proti šikane učiteľov. Okrem toho navrhuje prijať ochrannú trojročnú lehotu pre učiteľov, aby ich bez závažného porušenia pracovnej zmluvy nemohli tri roky pred dôchodkom prepustiť. Abrhan má totiž informácie, že sa na základe bossingu nadriadenými stávajú aj takéto prípady.

Tretím opatrením sú odborné stáže pre učiteľov na Slovensku i v zahraničí, aby mohli kariérne rásť, a štvrtým poukazy na rekreačné pobyty v štátnych zariadeniach. Piatym bodom je zvýšenie platov aspoň na priemernú mzdu v národnom hospodárstve.

Prijatím týchto opatrení je podľa Abrhana možné okamžite zdvihnúť postavenie učiteľov na Slovensku. "Chcem len pripomenúť, že učitelia sú vysokoškolsky vzdelaní ľudia, ktorí majú v rukách vzdelanie našich detí, často sú však len na okraji spoločnosti. V krajinách OECD je plat učiteľa na úrovni 80 percent priemeru vysokoškolsky vzdelaných ľudí, na Slovensku je to menej ako 50 percent," upozornil Abrhan.

Niektoré z týchto opatrení chce riešiť už teraz, preto aj s poslancom Martinom Froncom (KDH) predkladajú na septembrovú schôdzu Národnej rady SR spoločne návrh zákona o učiteľských bytoch do parlamentu. "Po prvé, riešime tam možnosť nájomných štartovacích bytov a zavádzame pojem učiteľský byt. Po druhé, rozširujeme možnosť zvýhodnenej pôžičky na kúpu bytu aj o učiteľov," avizoval Abrhan.

Poslanec tvrdí, že vláda jednej strany, ktorá mala štyri roky absolútnu väčšinu na presadenie čohokoľvek, sa v školstve zmohla len na neustálu zmenu ministrov. Pripomenul, že minister Dušan Čaplovič v roku 2013 sľuboval, že priemerná mzda učiteľa bude do troch rokov 1100 eur. "Nielenže to Smer-SD nesplnil, ale Čaplovič už nie je ani ministrom," povedal.

Podľa Abrhana vláda Smeru-SD pripravila rôzne balíčky, ale učiteľov ignoruje. "Preto som počas leta intenzívne komunikoval s radovými učiteľmi, ale aj s odborovými zväzmi a pripravil som päťbodový plán, ako okamžite zvýšiť status učiteľa bez toho, aby to výrazne zaťažilo štátny rozpočet," dodal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.