< sekcia Slovensko

A.Danko by mal zahraničnému výboru vysvetliť vystúpenie v ruskej Dume

Na snímke Andrej Danko Foto: TASR/Martin Baumann

Predseda NRSR vystúpil s prejavom v Štátnej dume minulý týždeň počas oficiálnej návštevy Ruska. Za to si vyslúžil kritiku opozície, europoslancov aj Šebeja.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) by mal parlamentnému zahraničnému výboru vysvetliť svoje vystúpenie v ruskej Štátnej dume. Od ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka chce výbor v súvislosti s Dankovým vystúpením v Dume správu o pozícii zahraničnej politiky SR k Rusku.

Rozhodli o tom opoziční poslanci na rokovaní výboru, keď odsúhlasili návrh nezaradeného poslanca Zsolta Simona. Koaliční poslanci vrátane predsedu výboru Františka Šebeja (Most-Híd) boli proti, ale boli v menšine. TASR to potvrdili Simon a Šebej. Šéf výboru len pred pár dňami Dankovo vystúpenie v Dume kritizoval.

"Oficiálna zahraničná politika Slovenska je iná ako to, čo prezentoval predseda parlamentu Danko v ruskej Dume. Preto by som chcel počuť jeho vysvetlenie aj stanovisko ministra zahraničných vecí Lajčáka," vysvetľoval Simon.

Proti bol okrem Šebeja napríklad aj poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha. Koaliční poslanci sa zhodujú, že výbor nemá právomoc volať si "na koberček" ďalších predstaviteľov parlamentu. "Rokovací poriadok nepredpokladá, že výbory majú právomoc pozývať si na rokovanie iných predstaviteľov parlamentu, aby tí výboru skladali účty," vysvetlil pre TASR Šebej. Túto právomoc má výbor voči vláde.

Šebej si navyše myslí, že Danko už svoj postoj vysvetlil. "Páni Danko aj Hrnko už svoje vysvetlenie podali. Majú svoj pohľad na svet, ja mám svoj, tým som známy," povedal pre TASR Šebej.

Danko vystúpil s prejavom v Štátnej dume minulý týždeň počas oficiálnej návštevy Ruska. Za to si vyslúžil kritiku opozície, europoslancov aj Šebeja. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) kritizoval, že s ním prejav nekonzultoval. Danko si za svojím vystúpením stojí a považuje za česť, že mohol rečniť pred ruskými poslancami.

Šéf slovenského parlamentu v Dume povedal napríklad, že bez silného Ruska nie je možný mier vo svete a tiež ocenil schopnosť Ruskej federácie "riešiť problémy korektným dialógom". Zároveň hovoril o posilnení výučby ruštiny na Slovensku. Nespomenul ani anexiu Krymu, ani okupáciu. Podľa Šebeja bol Dankov prejav mimo línie našej zahraničnej politiky a neslúžil slovenskej zahraničnej politike. Samotná návšteva Ruska bola podľa Šebeja chybou.

Po kritike Danko povedal, že si stojí za každým slovom svojho prejavu v ruskom parlamente a že mu bolo cťou tam vystúpiť. "Ak niekto bude mať možnosť vystúpiť v Číne či v inej svetovej veľmoci, to pomôže národu. Ja som v prejave nepovedal, že vystupujeme z EÚ. Poďakoval som za históriu, poukázal som na pozitíva. Myslíte si, že prezidenti USA a Ruska si nadávajú? Musíte vnímať súvislosti," apeloval Danko.

Problém nevidí ani v tom, že pozvanie dostal od predsedu ruského parlamentu Viačeslava Volodina, ktorý je na sankčnom zozname. Pokiaľ ide o rok 1968, ten podľa Danka odsudzujeme. To ale podľa jeho slov neznamená, že máme zabudnúť na obdobie druhej svetovej vojny, keď Rusi oslobodili našu vlasť.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.