< sekcia Slovensko

Prvá adventná nedeľa bude počas nastávajúceho víkendu

Na snímke adventný veniec v rímskokatolíckom kostole Navštívenia Panny Márie v Trebišove 1. decembra 2013. Foto: TASR/Roman Hanc

Slovo advent pochádza z latinského "adventus" a znamená príchod. Veriaci si v tomto období pripomínajú, že Kristus príde.

Bratislava 28. novembra (TASR) - Prvou adventnou nedeľou, ktorá v tomto roku pripadá na 30. novembra, sa pre rímskokatolíkov, evanjelikov a veriacich ďalších kresťanských cirkví začína štvortýždňové obdobie adventu. Je to čas duchovnej prípravy na slávenie sviatku Narodenia Pána. Prvá adventná nedeľa je súčasne aj začiatkom nového liturgického roka.

Slovo advent pochádza z latinského "adventus" a znamená príchod. Veriaci si v tomto období pripomínajú, že Kristus príde. Pripravujú sa nielen na slávenie historickej udalosti pred vyše 2000 rokmi, keď sa narodil Spasiteľ, ale aj na jeho slávny druhý príchod. Našťastie adventný čas nie je len časom nákupnej horúčky, ale má predovšetkým svoj duchovný význam. Kresťania sa v tomto čase schádzajú v katolíckych, evanjelických a iných kresťanských chrámoch k modlitbám a zamysleniam. Na mnohých miestach sa konajú adventné koncerty. Chrámové rúcho v katolíckej cirkvi je v advente fialové.

Prvá adventná nedeľa je v katolíckej cirkvi už tradične aj dňom celocirkevnej zbierky na charitu.

Významným symbolom adventu je adventný veniec so štyrmi sviečkami, ktoré sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú z nich zapália v kostoloch a v domácnostiach už v nadchádzajúcu nedeľu. Veniec je od nepamäti symbolom víťazstva a kráľovskej dôstojnosti. Aj Biblia hovorí o venci ako o prejave úcty, radosti a víťazstva. Adventný veniec vzdáva hold tomu, ktorý je očakávaný a ktorý zároveň prichádza ako víťaz, ako kráľ a osloboditeľ.

Adventná predvianočná príprava sa spomína v Ríme už za pápeža Leva I. Veľkého v rokoch 440-461. Iný záznam o advente pochádza z Francúzska, kde koncil v meste Macon v roku 582 nariadil, aby sa príprava na slávenie vianočných sviatkov začala od prvej nedele po sviatku sv. Martina. Adventné obdobie v tejto forme zahrnovalo šesť nedieľ a malo pôstno-kajúcny charakter. Pápež Gregor I. Veľký (590-604) skrátil adventné obdobie na štyri nedele, symbolizujúce 4000 rokov čakania na Mesiáša a bol pôvodcom adventných kázní v Bazilike Santa Maria Maggiore. Definitívnu podobu však advent nadobudol v 8.-9. storočí.

V gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa 40-dňové obdobie duchovnej prípravy na slávenie sviatku Narodenia Pána, známe aj pod názvom Filipovka, začalo už 15. novembra.

V pravoslávnej cirkvi na Slovensku, ktorá sa riadi podľa juliánskeho kalendára a Vianoce slávi až 6.-7. januára, sa 40-dňové obdobie pôstu pred sviatkom Narodenia Ježiša Krista - roždestvenský pôst - začína práve dnes. Trvá od 28. novembra 2014 do 6. januára 2015.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.