Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 2. jún 2024Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Slovensko

Ambulantní lekári chcú vyššie mzdy, stálo by to vyše 100 miliónov eur

Foto: TASR/František Iván

V ambulantnom sektore pracuje asi 1100 pediatrov, 220 lekárov pre dospelých a okolo 200O špecialistov

Bratislava 16. apríla (TASR) - Súkromní ambulantní lekári žiadajú rovnakú úpravu minimálnych miezd, ako je to v prípade nemocničných lekárov.

Tí si legislatívny rámec, ktorý im garantuje minimálne mzdy, vybojovali cez hromadné výpovede. Ako pred dnešným rokovaním s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou avizoval prezident Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Ladislav Pásztor, ich požiadavka hovorí o základnom plate na úrovni 1600 eur.

Odhaduje, že do ambulantného sektora by z pohľadu ich členov preto bolo potrebných 118 miliónov eur. Poznamenal, že ambulancie nespochybňujú názory sestier, poznamenal však, že lekár by mal mať 2,2 násobok platu sestry. V ambulantnom sektore pracuje asi 1100 pediatrov, 220 lekárov pre dospelých a okolo 200O špecialistov. "Bez nás sa zdravotná starostlivosť na Slovensku poskytovať nedá," povedal Pásztor.

Priblížil, že asociácia má pripravený vlastný model protestov, zatiaľ však avizuje trpezlivosť. Prvým krokom zo strany ambulancií bolo zaslanie prehľadu výdavkov bývalej vláde a expremiérke, deň bez lekárov zatiaľ pozastavili. Ambulancie očakávajú, že nájdu s ministerstvom spoločnú reč.

Ambulantní lekári dnes budú so šéfkou rezortu diskutovať aj o dopadoch zákona o mzdách sestier.

"Ani pani ministerka určite nemá čarovný prútik a nevie vyčarovať toľké milióny, ktoré je potrebné vyčariť, my prichádzame s návrhom riešení, prichádzame s určitou trpezlivosťou na riešenie, lebo nechceme, aby sa jednorazovým spôsobom naliali peniaze do systému, ktoré druhým komínom sa vytiahnu von, ale chceme, aby sme pripravili systémové riešenia a dovtedy budeme musieť počkať, aj sesterská verejnosť, aj naši členovia," vyhlásil Pásztor.

Poukázal na to, že ambulancie sú v horšej pozícii ako nemocnice, keďže v prípade, že nezaplatia faktúry, pocítia problémy napríklad v podobe odpojenia od energií okamžite.

"Naša situácia je oveľa horšia, preto sme nemohli pristúpiť plne k realizácii zákona," doplnil. Ambulantný sektor už viackrát upozornil, že bez dofinancovania by realizácia zákona znamenala zánik asi štvrtiny regionálnych ambulancií.