Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Aplikácia ASDetect na rozpoznanie znakov autizmu je aj v slovenčine

Na snímke zľava riaditeľka AutistiPrešov Eva Turáková, psychologička Špeciálnopedagogického poradenského centra Katarína Gromošová a špeciálna pedagogička Centra včasnej intervencie v Prešove Lívia Michnovičová. Foto: TASR Veronika Mihaliková

Tvorcom aplikácie je výskumné centrum v austrálskom Melbourne.

Poprad 17. februára (TASR) - Bezplatná aplikácia ASDetect, voľne dostupná už aj v slovenčine, pomáha rodičom včas rozpoznať znaky autizmu u detí už v 11 mesiacoch. Od septembra si ju stiahlo už viac ako 1000 ľudí. Pred začiatkom konferencie o význame včasnej diagnostiky a intervencií u detí s podozrením na poruchu autistického spektra (PAS) to uviedla zriaďovateľka Centra včasnej intervencie (CVI) v Prešove Eva Turáková.

Tvorcom aplikácie je výskumné centrum v austrálskom Melbourne. "Vyznačuje sa jednoduchou a intuitívnou obsluhou, obsahuje krátke, zato výstižné videá ukazujúce dieťa s autizmom a bez autizmu v tých istých situáciách. Rodičia tak majú možnosť prehrávať si videá a vypĺňať dotazníkové otázky, pričom okamžite získajú vyhodnotenie," vymenovala benefity aplikácie Turáková. Dodala, že dôležité pri včasnej intervencii PAS je najmä sledovať, či vie dieťa udržať očný kontakt, ukazovať, prípadne zdieľať pozornosť.

Upozornila, že Slovensko patrí medzi krajiny Európy, ktoré sa nachádzajú na chvoste vo vekovom priemere, kedy sa u detí diagnostikuje autizmus. Pritom čím včasnejší je záchyt a prístup k intervenciám, tým sú lepšie vyhliadky do budúcnosti u každého dieťaťa. "Ideálne je začať do konca druhého roku života. U nás je pritom veková hranica diagnostiky štyri až päť rokov. Máme síce povinný skríningový dotazník M-CHAT, ktorý majú pediatri povinnosť robiť pri desiatej až jedenástej preventívnej prehliadke, málokto ho však robí," skonštatovala Turáková.

Na snímke účastníci konferencie Význam včasnej diagnostiky a intervencií u detí s podozrením na poruchu autistického spektra, na ktorej predstavili mobilnú aplikáciu ASDetect na rozpoznanie včasných znakov autizmu v Poprade 17. februára 2023.
Foto: TASR Veronika Mihaliková


Riaditeľka CVI Katarína Gromošová dodala, že menej vzdelaní rodičia, hlavne z marginalizovaných skupín, často nerozumejú, čo sa ich v dotazníku pýtajú, a preto ho vyplnia nesprávne. "Aplikácia je však názorná, ukáže, čo si má človek všímať. V tejto oblasti sme využili organizácie Cesta von a Zdravé regióny, omamy a zdravotní asistenti budú nápomocní so stiahnutím a vyplnením tejto aplikácie. Na základe videí dokážu rodičia skôr porozumieť tomu, že ich dieťa je v niečom iné," zdôraznila Gromošová s tým, že aplikácia je výskumne podložená a má vysokú citlivosť. Dodala, že vďaka nej rodičia získajú istotu, že ich dieťa má vážny problém a začnú skôr vyhľadávať pomoc.

Organizácií, ktoré sa tejto problematike venujú, je na Slovensku podľa Turákovej málo, naopak, detí s PAS pribúda. "Oficiálne štatistiky počtu autistických detí u nás nie sú, odhadom ich však v súčasnosti u nás žije asi 50.000," uzavrela.