< sekcia Slovensko

VIDEO: Armáda spásy bude od soboty oficiálne pôsobiť aj na Slovensku

Tlačová konferencia kresťanskej organizácie Armády spásy, ktorá oficiálne vstupuje na Slovensko, 4. septembra 2015 v Bratislave. Na snímke zľava dôstojník Armády spásy pre rozvoj práce s Rómskou komunitou Josef Knoflíček, národný veliteľ Armády spásy na Slovensku major Teunis T. Scholtens, hlavný náčelník štábu komisár William Roberts, územný veliteľ územia Holandsko, ČR a Slovensko komisár Hans van Vliet, vedúci práce Armády spásy a zboru v Plaveckom Štvrtku Roman Farkaš a metodik kvality sociálnych služieb Armády spásy v ČR Antonín Plachý. Foto: TASR - Andrej Galica

Armáda spásy pôsobila na Slovensku už v roku 1921, keď založila svoj prvý cirkevný zbor. V roku 1950 jej činnosť ukončili komunisti.

Bratislava 4. septembra (TASR) - Kresťanské hnutie Armáda spásy bude od soboty (5.9.) oficiálne fungovať aj na Slovensku, poskytovať má sociálne a duchovné služby. V súčasnosti pôsobí v 126 krajinách sveta. Služby poskytuje na Slovensku už aj v súčasnosti, a to prostredníctvom občianskeho združenia. Pôsobí v troch lokalitách – Bratislave, Plaveckom Štvrtku a Galante."Vydali sme sa na dlhú cestu. Vieme, že sa pri našej práci nezaobídeme bez podpory a spolupráce so štátnou správou na všetkých úrovniach, bez pomoci dobrovoľníkov a podpory verejnosti. Verím, že s Božou pomocou našu úlohu a poslanie pomáhať potrebným zvládneme," uviedol major Teunis T. Scholtens, národný veliteľ Armády spásy na Slovensku.

Armáda spásy pôsobila na Slovensku už v roku 1921, keď založila svoj prvý cirkevný zbor. V roku 1950 jej činnosť ukončili komunisti. Po obnovení jej činnosti v ČSFR v roku 1990 začali vyjednávania aj so slovenskými predstaviteľmi štátu o znovuobnovení činnosti, zastavilo ich však rozdelenie republiky.V roku 2013 dvaja dobrovoľníci Armády spásy položili prvé základy jej súčasnej práce na Slovensku. V tom istom čase oslovilo Armádu spásy občianske združenie Slovo života so žiadosťou o prevzatie služby a práce v rómskych osadách. Slovenská legislatíva neumožňuje Armáde spásy registrovať sa ako cirkev, keďže nemá dostatočný počet členov. Preto bola oficiálne zaregistrovaná ako občianske združenie, a to v auguste 2014.Príklad fungovania Armády spásy možno nájsť napríklad na misijnej stanici v Bratislave, ktorá vznikla v novembri 2013. "Vznikla vďaka terénnej službe medzi ľuďmi bez domova, ktorí nachádzali v stanici svoj duchovný domov," hovorí Scholtens. Duchovná služba sa tam zameriava na kázanie evanjelia, bohoslužby, biblické vyučovanie a pastoračnú starostlivosť. Sociálne služby sa poskytujú ambulantne aj v teréne. Ide o sociálne poradenstvo, sprevádzanie na úrady, pomoc pri hľadaní pracovných miest a možností ubytovania či poskytovanie šatstva, teplého jedla a trvanlivých potravín.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.