Slovensko

Asociácia dodávateľov sa dištancovala od podvodov s pomôckami

TASR, 18. augusta 2017 14:37

V záujme zachovania kvality a zamedzeniu diskriminácie pacientov však Asociácia SK+MED vyzýva k zachovaniu odbornosti.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. augusta (TASR) - Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED, ktorá reprezentuje 30 dodávateľov pôsobiacich v SR, sa dnes dištancovala od podvodných praktík, ktoré v súčasnosti prešetrujú zdravotné poisťovne. Viacerí pacienti mali dostať namiesto drahších pomôcok - individuálne vyrábaných, lacnejšie sériové. Poisťovne tak za ne zaplatili viac, ako mali.

"Asociácia SK+MED víta súčasnú aktivitu zdravotných poisťovni spojenú s kontrolami vydávaných a uhrádzaných individuálne vyrábaných zdravotníckych pomôcok na mieru a verí, že v procese novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín z verejného zdravotného poistenia dôjde k zavedeniu transparentného procesu kategorizácie aj v tomto segmente," uviedla vo svojom stanovisku. Individuálne pomôcky dnes kategorizácii nepodliehajú a sú hradené len na základe maximálnych limitov.

V záujme zachovania kvality uhrádzanej zdravotnej starostlivosti a zamedzeniu diskriminácie pacientov však Asociácia SK+MED vyzýva k zachovaniu odbornosti s cieľom poskytnutia individuálne zhotovovaných zdravotníckych pomôcok na mieru všetkým pacientom, ktorí to vzhľadom na svoj zdravotný stav objektívne potrebujú.

Zdravotné poisťovne v súčasnosti riešia podvody so zdravotníckymi pomôckami. Dôvera potvrdila, že zaznamenala stovky prípadov po celom Slovensku a hovorí o vysokých finančných škodách. Union ZP ich zatiaľ odhadla na 300.000 eur. Kontroly realizuje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá od roku 2014 zaznamenala nárast nákladov na individuálne pomôcky. Na prípad ako prvý upozornil týždenník Plus 7 dní. Podrobnosti prípadov, rovnako výšku škody VšZP a Dôvera zatiaľ nezverejnili.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 20:55

Ženské mimovládky naďalej volajú po ratifikácii Istanbulského dohovoru
Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu podpísalo v roku 2011 v tureckom Istanbule celkovo 44 z 47 krajín Európy.

sk
dnes 20:22

Tragická sánkovačka v stredisku Plejsy bude mať súdnu dohru
Prokuratúra obžalovala doposiaľ obvinenú 31-ročnú učiteľku po tom, ako polícia odstránila nedostatky vyšetrovacieho spisu, ktorý doplnila.

sk
dnes 17:21

R. Fico bude v Rakúsku rokovať o boji proti korupcii
Premiér SR absolvoval pracovné stretnutie s dekanom Medzinárodnej protikorupčnej akadémie už v apríli tohto roka v Bratislave, kde sa dohodli na ďalšej spolupráci medzi touto inštitúciou a vládou SR.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac