< sekcia Slovensko

Beblavý vyzýva premiéra, aby neobchádzal zákon, ale aby znižoval dlh

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Michal Svítok

Úrad vlády našiel spôsob, ako obísť dlhovú brzdu, vyhlásil Miroslav Beblavý.

Bratislava 10. septembra (TASR) - Verejný dlh bráni premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) pokračovať v jeho marketingových aktivitách ako je napríklad podpora fitnessky. Aby s nimi nemusel prestať, Úrad vlády SR našiel nový spôsob, ktorým obchádza ústavný zákon. Myslí si to nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (Sieť). Vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby prestal porušovať pravidlá a hľadal cesty k zníženiu verejného dlhu.

Beblavý reaguje na dnes zverejnené informácie, s ktorými prišiel server aktuálne.sk. Portál upozornil na zmluvu, podľa ktorej štátna spoločnosť Transpetrol, a. s. darovala Úradu vlády 60.000 eur. Tie má Úrad vlády použiť na podporu športu. "Postup Transpetrolu a úradu vlády je akoby otec rodiny posielal manželke výplatu cez občianske združenie," poznamenal Beblavý.

Tento postup dáva podľa neho zmysel vtedy, ak si uvedomíme, že verejný dlh prekročil 55 percent hrubého domáceho produktu a podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti je tak zakázané poskytovať dotácie z rezervy predsedu vlády a rezervy vlády.

"Predseda vlády Robert Fico stratil legálnu možnosť pokračovať vo svojich marketingových akciách. To ho však zjavne neodradilo a na úrade vlády našli spôsob, ako ústavný zákon obchádzať. Zo štátnej firmy si dali darovať peniaze, ktoré rozdelí tak, ako predtým rozdeľoval rezervu predsedu vlády," vysvetlil Beblavý. Takýto postup podľa neho nemožno akceptovať.

Pripomenul, že ústavný zákon bol prijatý práve preto, aby pri kritickej hranici verejného dlhu najvyšší predstavitelia štátu nemohli poskytovať takéto dary. "Čo má jednak obmedziť rast dlhu a najmä ich motivovať pristúpiť k úsporným opatreniam," doplnil. Zároveň vyzýva predsedu vlády, "aby prestal s porušovaním pravidiel, za ktoré sám hlasoval a hľadal cesty k zníženiu verejného dlhu".

Beblavý: Úrad vlády našiel spôsob, ako obísť dlhovú brzdu

Na Úrade vlády SR našli spôsob, ako obchádzať ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. Tvrdí to Miroslav Beblavý. "Zo štátnej firmy si dali darovať peniaze, ktoré rozdelí tak, ako predtým rozdeľoval rezervu predsedu vlády," uviedol zákonodarca v stanovisku pre médiá. Pri súčasnej úrovni verejného dlhu totiž rezervu nie je možné využívať.

Tento postup podľa Beblavého na prvý pohľad nedáva zmysel. Štátne firmy totiž odvádzajú peniaze do štátneho rozpočtu štandardne napríklad cez dividendy. "Ak si však uvedomíme, že verejný dlh prekročil 55 % HDP a podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti je tým pádom zakázané poskytovať dotácie z rezervy predsedu vlády a rezervy vlády, zrazu všetko dáva zmysel," vyhlásil opozičný poslanec s tým, že takýto postup nemožno akceptovať.

Úrad vlády podľa aktualne.sk problém v tejto zmluve nevidí. Transpetrol totiž v rámci svojich grantov pravidelne podporuje rôzne športové aktivity organizované neziskovými subjektmi v regiónoch Slovenska.

"Podobná zmluva bola uzavretá aj v novembri 2013 s rovnakým účelom - podporiť športovanie najmä detí a mládeže. (...) V roku 2013 na sekretariáte splnomocnenca vlády pre mládež a šport zaregistrovali 293 žiadostí o podporu športu. Vzhľadom na to, že zmluva s TRANSPETROLOM, a.s. bola podpísaná minulý piatok, o všetkých ďalších podrobnostiach poskytnutia finančných prostriedkov budeme verejnosť a záujemcov o dotáciu včas informovať," reagoval pre portál tlačový a informačný odbor ÚV SR.

ÚV SR: Beblavého tvrdenia o obchádzaní dlhovej brzdy sú nezmyselnou konštrukciou

Konštrukcia Miroslava Beblavého, že peňažný dar štátneho Transpetrolu pre Úrad splnomocnenca vlády SR pre mládež a šport vo výške 60.000 eur je obchádzaním ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, je absolútne nezmyselná. Tvrdí to Úrad vlády (ÚV) SR.

"Vyvracia ju fakt, že rovnakú sumu poskytla táto spoločnosť spomínanému úradu aj v roku 2013, teda v čase, keď sa zákon o dlhovej brzde v praxi neuplatňoval," uviedol v reakcii pre TASR úrad.

Aktuálna zmluva s Transpetrolom bola podpísaná minulý týždeň, peniaze z nej tak budú pre jednotlivé subjekty prideľované až v nasledujúcom období a ÚV SR o nich bude následne presne informovať. "Pripomíname, že úrad splnomocnenca v roku 2013 a v polovici roka 2014 nedisponoval vlastným rozpočtom a tieto peniaze sú účelovo viazané výlučne na podporu regionálneho, mládežníckeho alebo akademického športu," dodáva úrad v stanovisku.

Na základe informácií, ktoré má k dispozícii, si minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) nemyslí, že by v tomto prípade dochádzalo k obchádzaniu dlhovej brzdy. "Ak sa pozriete na spôsob, akým sa následne rozdeľujú tieto prostriedky, je tam výzva s konkrétnymi podmienkami, je to oveľa prísnejšie ako v prípade rezervy vlády," zdôraznil po dnešnom rokovaní vlády.

Minister hospodárstva Pavol Pavlis (Smer-SD) pripomenul, že Transpetrol tradične sponzoruje šport a uzatvára v tejto súvislosti rôzne zmluvy o sponzorstve či reklamnej činnosti. "Ak sa to nevymyká predpisom, zákonom, ja s tým osobne nemám problém," dodal minister, pod ktorého rezort Transpetrol spadá.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.