Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

Ľ. Blaha: Viniť Rusko za august '68 nie je fér, je to náš osloboditeľ

Dokumentárne snímky z Bratislavy 22. augusta 1968, deň po vstupe sovietskych tankov do mesta. Na snímke Štúrova ulica a Námestie SNP. Foto: TASR archív

Pýta sa, či súčasných Nemcov vnímame ako nepriateľov pre to, že boli v druhej svetovej vojne nositeľmi nacizmu.

Bratislava 10. mája (TASR) - Viniť súčasné Rusko za to, čo sa udialo v roku 1968 (okupácia, pozn. TASR), nie je podľa poslanca NR SR Ľuboša Blahu (Smer-SD) fér. "Nemusíme s Ruskom súhlasiť vo všetkom, ale je primitívne zneužívať dejiny na vybavovanie si účtov v aktuálnych sporoch. Rusi sú naši osloboditelia, tak to vidím ja a myslím si, že aj väčšina Slovenska," reagoval na otázky v súvislosti s oslobodením Československa Červenou armádou, ku ktorému došlo pred 70 rokmi, a neskoršou okupáciou (august 1968).

Pýta sa, či súčasných Nemcov vnímame ako nepriateľov pre to, že boli v druhej svetovej vojne nositeľmi nacizmu. "Podľa mňa by to bolo absurdné, rovnako, ako je absurdné súčasné Rusko viniť za rok 1968," uviedol Blaha s tým, že ak chceme nenávidieť Rusov za rok '68, potom musíme nenávidieť všetky štáty, ktoré pri invázii asistovali. Nesúhlasí, aby sa dejiny vnímali ako zámienka na nevraživosť voči iným národom. "Rusi sa za okupáciu viackrát ospravedlnili a tým je to pre mňa uzavreté," vyhlásil.

Trvá na tom, že Rusko je náš priateľ a osloboditeľ. "Fašizmus bolo to najväčšie zlo v ľudských dejinách a oslobodil nás od neho Sovietsky zväz," zdôraznil Blaha. Za najsilnejšiu národnú tradíciu na Slovensku považuje antifašizmus siahajúci k SNP. "No a keď sa bavíme o boji proti fašizmu, nikto nemôže zmazať obetu ruských vojakov v druhej svetovej vojne. Umierali v miliónoch a umierali aj za nás," poznamenal Blaha, ktorého o to viac ma mrzí šíriaca sa rusofóbia.

Peter Osuský zo SaS v súvislosti s Ruskom uviedol, že Sovietsky zväz nás prvýkrát okupoval hneď "za tepla". "Keď ulúpil svojmu spojencovi Zakarpatskú Ukrajinu. A tí, ktorých odvliekol na roky alebo na smrť do gulagov, už boli okupovaní na jar 1945," povedal pre TASR. Podľa Osuského nás "definitívne - dočasne" okupoval za pomoci domácich drábov po februári 1948. "Pričom v roku 1968 sa definitíva zmenila pojmovo na 'dočasnosť na večné časy a nikdy inak'," doplnil.

Osuský ďalej tvrdí, že ak dnes ruským ľudom milovaný vodca hovorí o zániku totalitnej despocie zvanej ZSSR ako najväčšej tragédii 20. storočia, tak sa treba mať na pozore. "Apropo, nepamätám sa, že by niektorý nemecký kancelár či kancelárka vyhlásili zánik Tretej ríše za najväčšiu tragédiu 20. storočia," podotkol. Nádejá sa, že oslobodzovania Sovietmi či Rusmi sa stanú navždy už len stránkou našej histórie. "Musíme hľadieť, aby platilo Krylovo 'my byli jsme a budem', a aby sme si plnili svoje vojenské záväzky voči NATO, garantovi toho, aby sa história nezopakovala," uzavrel Osuský.