< sekcia Slovensko

VIDEO: Blanár chce zrušiť prednostné ošetrenie u lekárov

Juraj Blanár. Foto: TASR

Objednávaniu sa na prednostný termín k lekárovi chce poslanec Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) urobiť koniec.

Bratislava 12. februára (TASR) - Objednávaniu sa na prednostný termín k lekárovi chce poslanec Národnej rady SR Juraj Blanár (Smer-SD) urobiť koniec. Inštitút prednostného poskytovania zdravotnej starostlivosti podľa neho spôsobuje v praxi problémy a mnohí pacienti tak čakajú, keďže ich predbehnú tí platiaci.Ako vyplýva z jeho pozmeňujúceho návrhu k vládnej novele zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorá prináša zmeny v poplatkoch u lekárov, po novom nebudú môcť lekári mať vyčlenené hodiny na prednostné ošetrenie pacientov. Okrem predlžovania času čakania na ošetrenie pre neplatiacich pacientov zdôvodňuje svoj návrh aj problematickou kontrolou dodržiavania prednostných hodín a následné prešetrovanie sťažností.

"Tak ako je nemysliteľné, aby sa na úradoch platil poplatok za prednostné prijatie na úrade, tak nevidím dôvod, prečo by mali existovať poplatky za prednostné vyšetrenie u lekára, keď si každý platí povinne zdravotné poistenie," skonštatoval pre TASR Anton Martvoň (Smer-SD), ktorý podporil Blanárov návrh.

O Blanárovom pozmeňujúcom návrhu, ako aj o vládnej novele ako celku, by sa malo v pléne definitívne rozhodnúť ešte dnes.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.