< sekcia Slovensko

VIDEO: MAĎARIČ: Smer-SD stráca voličov, pozície a energiu

Bývalý podpredseda strany Smer - sociálna demokracia (Smer-SD) a minister kultúry Marek Maďarič počas snemu strany Smer - SD v Martine v sobotu 9. decembra 2017. Delegáti snemu majú zvoliť primátora Košíc Richarda Rašiho za nového podpredsedu strany. Rašiho navrhol na podpredsednícku funkciu predseda strany Robert Fico. Na uvoľnené miesto má zasadnúť po abdikácii Mareka Maďariča. Foto: TASR - Michal Svítok

Maďarič však uistil, že neuvažuje v tejto chvíli o tom, že by mal odísť zo strany.

Martin 9. decembra (TASR) - Strana Smer-SD stráca voličov, pozície a energiu. Je to objektívny proces a nikto nemôže čakať, že znovu bude vládnuť sám. Faktom však je, že pokles tejto strany opakovane potvrdzujú rôzne voľby. Na sneme Smeru-SD to vyhlásil bývalý podpredseda strany Marek Maďarič.

"Sú naše myšlienky dostatočne presvedčivé? Sme dostatočne dôveryhodní pri ich predstavovaní? A sme schopní meniť stranu a v rámci nej aj samých seba?" pýtal sa. Maďarič tvrdí, že jeho výzva, aby sa Smer-SD vyhol osudu HZDS, je ešte naliehavejšia. "Smer-SD môže byť po ďalších voľbách súčasťou koalície, ale hrá sa o viac. Hrá sa o to, či bude Smer-SD prítomný na politickej scéne aj v nasledujúcej dekáde a v akej kondícii," myslí si.

Tento názor si Maďarič vytvoril nielen na základe výsledkov volieb do vyšších územných celkov, ale najmä na základe reakcií strany na výsledky. "Prišli sme o štyroch županov a v Bratislavskom kraji sme ani neboli schopní mať kandidáta. Župné voľby boli príležitosťou na väčšiu a hlbšiu sebareflexiu. Sebakritika nie je slabosť, ale je to miera vnútornej sily," upozornil.Marek Maďarič je presvedčený, že strana, ktorá chce byť prítomná na politickej scéne, musí mať hodnoty a myšlienky, ktoré napĺňajú záujmy jej voličov, musí mať predstaviteľov, ktorí konajú presvedčivo a v súlade s týmito hodnotami a musí dokázať meniť predstaviteľov, ktorí stratili energiu či oslabujú jej dôveryhodnosť.

Bývalý podpredseda si myslí, že predstavitelia Smeru-SD sa musia vrátiť k ideálom. "V politike nie sme preto, aby sme si udržali pozície. Väčšie zmeny považujem za potrebné. Preto aj môj odchod z funkcie, lebo treba začať od seba," vysvetlil.Maďarič poďakoval predsedovi strany Robertovi Ficovi za veľmi korektnú dlhoročnú spoluprácu, za jeho otvorenosť a veľkorysosť. "Verím, že to tak zostane aj do budúcna," odkázal. Jeho prejav delegáti odmenili dlhým potleskom.

M. Maďarič: Nemám teraz vyprojektovaný zámer platformy či frakcie


Bývalý podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič, ktorý ostáva radovým členom strany, nemá teraz vyprojektovaný zámer tvorby platformy alebo frakcie v rámci Smeru-SD. Povedal to novinárom po celoslovenskom straníckom sneme v Martine.

"Ale hovorím, že vo veľkých stranách, najmä tam, kde demokratický politický systém trvá desaťročia, je úplne bežné, že v strane sú rôzne názory a prúdy. Nevníma sa to ako rozbíjanie, vníma sa to ako obohacovanie. Ešte raz opakujem, bez toho, aby som ja v tejto chvíli mal taký zámer, si myslím, že aj v Smere-SD v nejakom okamihu budú takéto prúdy, pokiaľ to bude stále veľká strana," uviedol s tým, že to bude obohatenie a príspevok k diskusii.

Ako osamotený kritik pomerov v Smere-SD sa však Maďarič necíti. "Minimálne Peter Pellegrini tiež vyjadril určitú mieru potreby sebareflexie. A aj tu na sneme som bol konfrontovaný s radovými členmi, ktorí majú podobné názory ako ja. Takže vôbec sa necítim byť jediný. Ale aj keby som bol, nič to nemení na mojom postoji," deklaroval.Maďarič však nechcel byť konkrétny, kto vo vedení Smeru-SD by mal byť vymenený. "Bolo povedané, že sa uvažuje o výmene nejakých troch krajských predsedov. V mojom nároku na širšie zmeny som žiadnu podporu nedostal. Tak som nepovažoval v tej chvíli za užitočné dodávať, že ten by mal odísť. Neosobujem si právo byť ja ten sudca," uviedol.

Dôvodom jeho abdikácie bolo aj to, že sa cítil ako disharmonický prvok vo vedení strany. "Nemám z toho potešenie, byť v kolektíve vnímaný ako niekto, kto svojimi vyjadreniami nerobí ostatným radosť. Myslím to tak v úvodzovkách. Takže to považujem za normálnu vec, že keď človek v nejakom kolektíve nepresadí svoje videnie a nie je vo väčšine, tak uvoľní miesto niekomu inému," podotkol.

Maďarič však uistil, že je sociálny demokrat a radový člen sociálnej demokracie. "Vôbec neuvažujem v tejto chvíli o tom, že by som mal odísť zo strany. Dokonca by som povedal, že som odporcom takých postupov, ktoré sa často dejú, že niekto, kto má vyššie postavenie v strane a neuspeje, tak okamžite odchádza a zakladá novú stranu. Ja verím v sociálnu demokraciu a v jej dlhodobú existenciu. A nemusí byť človek počas tej existencie jednoducho stále na jej čele. Môže byť aj ako radový člen. Čiže, zostávam radovým členom sociálnej demokracie," dodal.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.